"Czarno na białym. Zeszyt ćwiczeń", "Mój kolorowy zeszyt zabaw" - by nieco "potworzyć" latem;)Nowa, fantastyczna formuła tych książek sprawi, że spodobają się one chyba każdemu małemu twórcy. A co istotniejsze - ta mnogość propozycji zdań, z jaką spotykamy się na kolejnych stronach, pozwala z ciekawością sięgać po te pozycje. To nie tylko "bazgrołki" czy kolorowanie, poleceń jest wiele: najmłodsi będą dorysowywać brakujące elementy zgodnie ze wzorem czy kierując się swoją wyobraźnią, wykreują niezwykłe zwierzęta, będą ozdabiać deseniami, dzięki nim powstaną rysunki figur geometrycznych (w tym także kilka pod hasłem "Sztuka nowoczesna";)). 

Wiele zadań to zachęta do sięgnięcia po nożyczki, stworzenia dekoracji, zabawek, niebanalnych obrazków, pojemniczków, schowków na przeróżne skarby. Do tego w książce "Czarno na białym" znajdziemy 110 naklejek! Z kolei "Mój kolorowy zeszyt zabaw" zwiera stronę pełną małych rysunków, które można użyć do ozdabiania, tworzenia prac plastycznych, są i kolorowe karty dzięki którym powstaną koraliki czy "magiczny kwiat". To naprawdę niezwykle inspirujące pozycje - w każdej z nich znajdziemy dużo pomysłów na zabawę, tworzenie czegoś niebanalnego. 

A powstałe rzeczy będą z pewnością cieszyć dłużej - jak choćby teatrzyk cieni powstały dzięki wizerunkom z "Czarno na białym" - kilka stron zawiera figury zwierząt i ludzi, które po wycięciu i przyklejeniu do patyczków czy słomek będą tworzyły trupę naszego własnego teatru!:) Możemy odtworzyć emocjonujące przygody trzech świnek i mającego wobec nich złe intencje wilka, ale też wymyślić wiele własnych opowieści, z naprawdę niesamowitymi bohaterami;)

Ciekawym pomysłem jest zaproponowaniem najmłodszym zadań ilustrowanych tak ograniczoną paletą barw, jak to jest w przypadku książki "Czarno na białym" - wykorzystanie tylko tych dwóch kolorów pozwala skupić się na kształtach, liniach - jak choćby w poleceniach związanych z narysowaniem cieni rzucanych przez ludzi, zwierzęta, rośliny. Można też poćwiczyć tworzenie symetrycznych rysunków - to także fajne wyzwanie, do tego trzeba zwrócić uwagę, by zgodnie z poleceniem odtworzyć kolory lub użyć ich odwrotnie zastępując biały czarnym lub w innych zestawieniach kolorystycznych (w drugiej z tych pozycji). 

Najmłodszym spodoba się na pewno także różnorodność tematów - bajkowe motywy, miasto, wieś, zwierzęta, pojazdy, krajobrazy i fajerwerki, wymyślone istoty i potwory. Możemy stworzyć coś użytecznego - na przykład zawsze aktualny kalendarz czy tangram, którym będziemy bawić się bardzo długo tworząc własne figury. 

Jakby tego było mało, są i opisy zabaw, zadań, na chwile nudy, do których nie potrzebujemy niczego albo też zupełnie banalnych przedmiotów, a dzięki nim możemy poprawić sobie i innym humor, przełamać lody, tworzyć... To zresztą cecha łącząca polecenia z obu pozycji - ćwiczymy małą motorykę, rysujemy obiema rękami, wycinamy. A do tego oczywiście pracuje wyobraźnia, bo nie są to banalne kolorowanki, ale zadania-wyzwania, intrygujące, zaskakujące, ciekawe.

Jedna - mała - uwaga: książki są klejone, zatem jeśli w ferworze wykonywania zadań będziemy je zbyt intensywnie użytkować, kartki mogą zacząć "latać", choć z drugiej strony bez problemu wyjmiemy kartki potrzebne do wykonania figurek, zabawek, ozdób. A poza tym - najważniejsza jest w przypadku takich publikacji dobra zabawa - a tej nie zabraknie podczas korzystania z tych pozycji!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Czarno na białym. Zeszyt ćwiczeń", "Mój kolorowy zeszyt zabaw"
Autor: Marie Fordacq
Ilustrator: Aki
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: miękka
Liczba stron: 96
Format: 20x22 cm
ISBN: 978-83-280-3875-2, 978-83-280-3874-5
Komentarze