facebook

Kobietnik - inna bajka

"Czas czarodziej" - niebanalnie o przemijaniu
Kiedy z najdłuższych, ostatnich "przedszkolnych" wakacji zostaną już tylko okruszki, wówczas bardzo dobitnie można odczuć upływ czasu.  Niedawno ogrom potrzebnych rzeczy jawił się bardzo mgliście - było to na początku lipca, dziś na obszernej i chyba ujmującej wszystko liście każda pozycja jest odhaczona, galowy strój czeka, a najbardziej czeka przyszła pierwszoklasistka! 

Jak nas różni postrzeganie czasu! Najmłodsi wciąż wybiegają w przyszłość - kiedy to już będzie, kiedy wreszcie, jak długo do urodzin, świąt, wyjazdu, czy choćby weekendu. Starsi wprawdzie też lubią te wolne dni, ale częściej zastanawiają się nad odwrotną kwestią: jak to szybko mija, jak niepostrzeżenie zmieniają się pory roku, kolejny kalendarz zawieszamy na ścianie... Niedawno tort z jedną świeczką stawialiśmy na stole, dziś jest ich aż tyle...;) 

O tym, jak niezwykłym czarodziejem jest czas, przekonują nas autorki niniejszej książki. Bardzo się nam spodobało takie właśnie ujęcie mijających chwil - jako czarodziejskiej sztuczki, magii, dzięki której trudne rzeczy stają się proste, coś niknie, ginie, coś innego się pojawia, zmiany zaskakują swym pojawieniem się... 

Ilustracje i komentarze pokazują różne odcinki czasu - niekiedy dłużą się nam minuty, gdy czekamy głodni na dogotowujący się obiad, nie możemy usiedzieć w ławce, bo to jeszcze parę godzin lekcyjnych, ostatni tydzień przed świętami - choć to takie miłe oczekiwanie - też potrafi ciągnąć się bardzo... Najlepiej widać upływ czasu, gdy oglądamy zdjęcia, które dzieli parę lat, kiedy przeglądamy zgromadzone gdzieś rzeczy niegdyś będące w ciągłym użytku: niemowlęce ubranka, buciki, zabawki. 

Ale i takie ujęcie magicznego działania czasu czarodzieja, jakie prezentują autorki, pozwala i zrozumieć, czym tak naprawdę jest to przemijanie, ale też wywołuje nostalgię, skłania do zadumy, refleksji, skupienia się na tym, co teraz, zamiast gnania w przyszłość. 

Wydawnictwo zachęca taką uroczą animacją, która zdradza też zakończenie, zatem możecie sprawdzić, jakie krzepiące przesłanie na temat więzów rodzinny, siły uczuć i bliskości książka ta zawiera. To jedna z tych pięknych, ponadczasowych lektury, które podobają się odbiorcom w różnym wieku - tych młodszych zaskoczy, tych starszych zachwyci (wyciśnie też czasem łzę). 

Temat przypomniał mi pozycję "Świat w sekundzie" - tej samej autorki! A ilustratorkę doskonale znają wielbiciel książek wydawanych przez Babarybę, bo jej prace znajdują się w "Klapu klap". Razem obie panie stworzyły zachwycającą, niebanalną książkę, do której na pewno po wielokroć będziemy wracać!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Czas czarodziej"
Autor: Isabel Minhos Martins
Ilustrator: Madalena Matoso
Wydawnictwo: Babaryba
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 20cm x 22,5cm
ISBN: 978-83-62965-41-0

Wpis w ramach projektu Przygody z książką.
Sprawdźcie, co się tam dzieje!:)  


4 komentarze:

Pięknie opisałaś upływ czasu. Dla dziecka krótka chwila to wieczność, dla dorosłych całe życie jest krótką chwilą. A upływ czasu najbardziej jest widoczny, gdy pojawia się dziecko. Dopiero moja córeczka się urodziła, a za kilka dni dwulatka stanie się przedszkolakiem :-)


Czas leci strasznie szybko choć Dzieci rzeczywiście inaczej to odbierają... No chyba że chodzi o kończące się wakacje to można usłyszeć "to już? Tak szybko zleciało".
Ps. A książeczka wygląda na ciekawą :-)


Uwielbiam tę książeczkę! I mój Tymek też, choć na początku wątpiłam, że się nią zainteresuje. Prosta forma do przekazania trudnych tematów dzieciom - to coś, co kocham!


wiem, że kiedyś nawet bym na nią nie spojrzała, ale z czasem nauczyłam się doceniać takie "oszczędne w formie" książki...
dobre recenzje lubiłam czytać zawsze - ta zdecydowanie do niech należy
a i sam tytuł zachęca
poszukam


Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)


Niebawem:

- "Pupy, ogonki i kuperki. Audiobook" (Babaryba)
- "Królewna z wieży" (Prószyński i S-ka)
- "Dwór" (Widnokrąg)
- "Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych" (Wilga)
- "Proszę słonia" (Wilga)
Archiwum bloga

Translate

Obserwuj Inną Bajkę

Subskrybuj nowe teksty przez Email

Odwiedzono nas:

Pani Zorro radzi i podpowiada;)

Festina Lente - do słuchania, do czytania...

Duże Ka

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *