"Kolorowy relaks dla dzieci" - przeprzyjemne chwile tworzenia:)Młodsza jest oburzona, gdy przysiądziemy, by z nią oglądać bajki - a przyznajemy, że zdarza się, że mamy ochotę odświeżyć sobie w pamięci kultowe animacje sprzed lat lub też sprawdzić, czy film dla najmłodszych tak reklamowany w przeróżnych mediach jest rzeczywiście warty uwagi. "Przecież to dla dzieci!" - przywołuje nas do porządku;) My możemy się zrewanżować informując, że te wszystkie antystresowe i relaksujące kolorowanki, których zatrzęsienie w sklepach, są dedykowane znacznie starszym odbiorcom, niż przedszkolaki - nawet z grupy starszaków:P 

I choć dziadkowie dzisiejszych maluchów pewnie ze zdziwieniem taki produkt by przyjęli, to dla pokolenia rodziców to naturalna forma odpoczynku - kolorowanie!:) Wzory proponowane w takich publikacjach zachwycają precyzją, fascynują mnogością zdobień, nieco odrealnionymi formami, ciekawymi tematami, kształtami, które intrygują, wielością detali... Zatem małe łapki chętnie by po kolorowanki dla dorosłych sięgnęły, to oczywiste! A przecież i najmłodsi przeżywają stresujące chwile, i dla nich znakomitą propozycję będzie "Kolorowy relaks dla dzieci"!

To nieco inna kolorowanka, niż sztandarowe produkty przeznaczone dla maluchów: obiekty są zróżnicowane, ale łączy je pewien krąg tematyczny - są związane z przyrodą, naturą - to rośliny, zwierzęta, krajobrazy. Takie właśnie rysunki dominują: fauna bliska nam i bardziej egzotyczna, kwiaty, drzewa - a wszystkie te wizerunki są z jednej strony łatwe do identyfikacji - bo każdy gatunek najmłodsi poznają bez wahania, a z drugiej - niezwykle zdobne, pokryte przeróżnymi deseniami, podzielone na drobne pola, więc to nie tyle odwzorowywanie rzeczywistości, lecz raczej twórcza fantazja na bazie znanych przedstawień.

Pozycje adresowane do dorosłych fanów kolorowania są na ogół podporządkowane jednemu tematowi, kolejne strony to wariacje głównej idei. Najmłodsi - pełni energii i żądni nowych wrażeń - nie zawsze chcieliby w skupieniu zapełniać kolorami kolejną stronę obszernej pozycji, gdy rysunki wciąż to samo - w pewnym sensie;) - by pokazywały. Dlatego w tej książce nie ma miejsce na przewidywalność! Dwa urocze konie sąsiadują z zestawem pięknych filiżanek, na następnej stronie znajdziemy apetyczne babeczki, dalej - latarnię morską i meduzę, a po ich pokolorowaniu staniemy przed wyzwaniem dodania barw płatkom śniegu! Są koty i kangur, panda i kaczki, ale też i bogato zdobione parasole, karuzela, mnóstwo tipi, aparaty fotograficzne - zatem choć "przyrodnicze" klimaty dominują, to jest wiele propozycji z dziedziny ludzkiej wytwórczości;)

Czasem taką pełna detali książka onieśmiela... Jakich barw użyć? Od czego zacząć? By ułatwić pierwsze kroki, pierwsze działania twórcze, wiele z ilustracji zostało częściowo pokrytych kolorem, można zainspirować się tymi propozycjami, a po pewnym czasie z zapałem i odważnie kolorować i te rysunki "bez podpowiedzi". Dla najmłodszych (choć nie tylko dla nich;)) problemem bywa tak zwane "tło" - jak je zapełnić kolorem, by nie było widać linki, kresek, kierunku pokrywania płaszczyzny barwami? W tym niełatwym zadaniu najmłodszych wyręczają autorzy - zdecydowanie milej jest skupić się na samych wizerunkach zwierząt, rysunkach roślin, przedmiotów, więc większość z nich umieszczono na barwnym tle. 

Ładne i solidne wydanie przetrwa wielokrotne sięganie po nie - bo gwarantujemy, że ta książka zajmie małych fanów kolorowania naprawdę bardzo długo!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Kolorowy relaks dla dzieci"
Ilustrator: Faye Buckingham
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: miękka
Liczba stron: 96
Format: 23 x 26 cm
ISBN: 978-83-280-3876-9


Komentarze