"POPPINTROKOWIE. Opowiadania z magią i dreszczem" - dla tych, co się lubią bać;)Idealna pozycja dla młodzieży, która z racji wieku z bajek oczywiście już wyrosła, ale ceni takie nieco odrealnione opowieści. Tu nie ma mowy o czarach czy dziwnych istotach jak skrzaty czy wróżki, są za to osoby obdarzone niezwykłymi umiejętnościami, nieco zaskakujące zbiegi okoliczności i zdarzenia trudne do wyjaśnienia w racjonalny sposób, nanotechnologia na poziomie mistrzowskim, tajemnicze przemiany, dzięki którym wszystko biegnie nieco innym torem niż zazwyczaj...

Na okładce czytamy ostrzeżenie: "Nie czytajcie, jeśli jesteście bojkami i nie macie co najmniej dziewięciu lat" - bo rzeczywiście to historie dla tych, którzy lubią takie klimaty: niewyjaśnione, niewytłumaczalne do końca sprawy, nieco przeczące zdroworozsądkowemu spojrzeniu na świat zdarzenia. Czy uwaga dotycząca wieku jest potrzebna? W moim odczuciu to istotna sugestia, bo niektóre sceny są zabarwione odrobiną grozy, w perypetiach bohaterów nie brak dramatycznych zwrotów akcji, niekiedy dotyka ich niesprawiedliwe, wręcz okrutne traktowanie ze strony rówieśników, bywa smutno, przykro, przerażająco, a choć możemy liczyć na pomyślny finał i szczęśliwe zakończenie, to zanim do niego dotrzemy (szybko, bo opowieści wciągają!), czeka nas jednak nieco obaw o losy postaci. 

Poza tym choć najmłodsi wierzą w istnienie Wróżki Zębuszki i czekają na Mikołaja, to chcą wyjaśnienia wszelkich niuansów - jak to się mogło zdarzyć, że mucha skolonizowała człowieka? Czy w bombce możemy dostrzec to, co się dziesiątki lat temu wydarzyło? I co więcej - czy można wpłynąć na zmianę minionych zdarzeń?! Autorka zakłada pewną gotowość czytelnika, by dać się ponieść opowieści, poddać jej urokowi i nieprzewidywalności, poczuć dreszczyk - a nawet więcej - wszak to "opowiadania z magią i dreszczem"!

Jest w tych historiach i dawka humoru, i przekaz dydaktyczny, choć celem podstawowym jest zaintrygowanie perypetiami, oczarowanie niebanalnym pomysłem. Ale jednocześnie młody czytelnik przekonuje się, jak cenna jest przyjaźń, empatia, uświadamia sobie, że więzy rodzinne w wielu sytuacjach pomagają wykaraskać się z rozmaitych tarapatów. Jeśli mają jakieś wątpliwości, to dobitnie zostanie im uświadomione to, że starszym osobom (tytułowymi Poppintrokowie będą maczać w tym palce!:)) należy się szacunek. 

To książka dla nie-bojaków;), dla dziewczyn i chłopaków, uwiodą Was intrygujące opowieści, z pazurem stworzone ilustracje, które genialnie oddają portrety postaci i ich uczucia. Nieco mroczne historie z pozytywnym finałem nie pozwolą na nudę tym, których zechcą się w nich zatopić!

Polecam
Katarzyna

"POPPINTROKOWIE. Opowiadania z magią i dreszczem"
Autor, ilustrator: Joanna Olech
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 242
Format: 16,8x24 cm
ISBN: 978-83-7672-448-5


Komentarze