"Historia Polski do kolorowania" - barwna przeszłość staje się nam bliższa!"Moja" pierwsza pani od historii, z którą rzecz jasna spotkałam się w czwartej klasie szkoły podstawowej, miała zawsze pięknie pomalowane na czerwono paznokcie i oblizywała palce z kredy;) Jakoś mniej ważne było, to co mówiła, zatem na pierwszej klasówce intensywnie uprawiałam lanie wody, a wśród moich odpowiedzi znalazła się informacja, że dzieci "były bose, czyli nie miały butów" - pani nie omieszkała powiedzieć, że wie, co to znaczy bosy...;) Jakoś wówczas nie pokochałam historii i niewiele rzecz z tej materii zainteresowało. Może to po części wina metod nauczania, które wówczas obowiązywały w szkole. Zresztą wiele ważnych tematów z naszą przyszłością związanych jest poruszanych i wcześniej, w klasach I-III, a nawet w przedszkolu, zainteresowanie tymi sprawami można podsycać u najmłodszych ciekawą lekturą, bogato ilustrowanymi pozycjami czy tak zwanymi "książkami aktywizującymi".

Do tych ostatnich zaliczyć można nową propozycję Wydawnictwa Olesiejuk. Od pewnego czasu takie wielkoformatowe kolorowanki pojawiają się w księgarniach czy marketach, zatem to bardzo dostępne pozycje - i świetnie! Zamiast kolorować banalne książeczki ze sztampowymi rysunkami, dzieci mogą jednocześnie bawić się, kształcić małą motorykę - i uczyć. To oczywiście wymaga od nas nieco wkładu własnego: bo tradycyjna oferta nieco nas - rodziców - zwalniała z aktywności;) Wystarczyło wręczyć kolorowankę, naostrzyć kredki i już mamy na czas jakiś pociechę "z głowy"."Historia Polski do kolorowania" angażuje nas, bo i tekstu to sporo, i wiele rzeczy warto wyjaśnić, wskazać na ilustracji, podpowiedzieć czasem dobór kolorów, a bardzo często - dopowiedzieć parę słów, odgrzebać w pamięci swą historyczną wiedzę i rozwiać wątpliwości, zaspokoić ciekawość małych pasjonatów naszych dziejów. 

Czy warto? Na pewno! Taka wiedza poszerza świadomość dziecka, pozwala wyrobić mu pewne poglądy, zrozumieć więcej z tego, co słyszy na lekcjach, z rozmaitych lektur. Do tego to bardzo pomysłowo przedstawiony kurs historii. Często tłumaczymy coś dzieciom mówiąc o tym mitycznym "kiedyś", jednak bez usystematyzowania tej wiedzy może się im wydawać, że jednocześnie miały miejsce zdarzenia, które dzieli w rzeczywistości kilka wieków!

Nasze dzieje zostały przedstawione od panowania Piastów aż do współczesności - kolejne plansze pokazują wielkie dynastie i królów elekcyjnych, rozbiory i powstania, Wielką Emigrację, walkę o niepodległość, wojny dwudziestego wieku, powojenne realia, walkę opozycji o prawa, narodziny demokratycznej Polski... Jedną ze stron poświęcono polskim noblistom (a wśród nich znajdziemy także Józefa Rotblata, o którym na ogół nieco zapominamy...), następna to bardzo ciekawe, obrazowe przedstawienie tego, jak się zmieniały granice naszego państwa na przestrzeni wieków - na ówczesny ich kształt nałożony został kontur współczesnej Rzeczpospolitej. Najbardziej zainteresowani przeszłością z pewnością nie będą mieli problemów z uszeregowaniem według kolejności portretów władców  przedstawionych w tej pozycji - takie zadanie kończy niniejszą publikację. 

Do tego rzecz jasna książka pozwala zmierzyć się z zadaniem pokolorowania niebanalnych rysunków. Mali pasjonaci historii pragnący wiernie oddać barwy tamtych epok pewnie namówią rodziców na odnalezienie informacji czy zdjęć w Internecie, nierzadko kolorowanie przerodzi się w studiowanie tematu, długie rozmowy, odświeżenie wiedzy u starszych;), a także nową pasję u tych najmłodszych!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Historia Polski do kolorowania"
Autor: Krzysztof Wiśniewski
Ilustrator: Barbara Kuropiejska
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: zintegrowana
Liczba stron: 48
Format: 28,5x40 cm
ISBN: 978-83-274-4886-6


 Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

Komentarze