"Podróż dookoła świata" - wmarzone dwa lata wakacji;)Popularność pozycji z mapami nie słabnie, a wręcz przeciwnie - pojawiają się kolejne publikacje, coraz bardziej ciekawe, zaskakujące treścią, ale i formą - z taką sytuacją mamy do czynienia w tym przypadku, bo nie tylko zaintryguje nas potencjalny rozmiar książki, gdy rozłożymy cała harmonijkę w dogodnym miejscu. Poza tym stworzyła ją jedna osoba - Nikola Kucharska, zatem to spójna wizja, doskonale skomponowana i zaplanowana całość. A treść to nie tylko geograficzne ciekawostki - w "Podróży dookoła świata" znajdziemy mnóstwo wiadomości z rozmaitych dziedzin, a do tego zabawne rozmowy toczone między członkami danej rodziny, a także dialogi z tubylcami.

Kluczem do tej toczącej się po obu stronach leporella opowieści jest motyw podróży. Taka wyprawa odbywa się zwykle zgodnie z planem, od jednego miejsca do drugiego, więc obserwujemy rodziny przemieszczające się z miejsca na miejsce, kilkakrotnie widoczne na stronach rozkładówki lub po wielekroć na całej trasie. Kolejne etapy to okazja do rozmowy, wymiany zdań, dzielenia się wrażeniami, zabawnych dyskusji i ciętych ripost. 

Ale "pozostała" część mapy, czyli kraje nieodwiedzone tym razem przez podróżników, nie zieją pustką: umieszczone tak niewielkie ilustracje przybliżają ciekawostki dotyczące przyrody, historii, kultury, poznajemy zwyczaje i potrawy, mamy okazje zobaczyć najsłynniejsze zabytki. Bardzo sympatyczny akcent to wizerunki twórców - pisarzy kierujących swe dzieła przede wszystkim do młodych odbiorców, a prócz tego - wiele postaci z książek dziecięcych i młodzieżowym, a także z filmów i innych tekstów kultury. 

Podróż na osi północ-południe jest niejako "podwójna", bo rodzina globtroterów zmierza do bieguna południowego, a potem "wraca", ale już inną drogą. Sympatyczna i nieco bardziej liczna druga familia rozpoczyna swą peregrynację i kończy w Europie. Prześledzenie obu tych wypraw zabiera naprawdę niemało czasu, a od razu trzeba uprzedzić, że przy pierwszym studiowaniu/towarzyszeniu bohaterom z całą pewnością nie zobaczymy wszystkiego - kolejne seanse lekturowo-podróżnicze dostarczą nowych emocji, nowych wrażeń i kolejnej, sporej porcji wiedzy i to zarówno dzięki podpisom, jak i poprzez rozbudzenie naszej ciekawości, która każe nam szukać wiadomości, poszerzać zdobyte informacje. A do tego - gdy już uda nam się prześledzić wątki, napatrzeć na trasę podróży i okolice, możemy pokusić się o odnalezienie zaproponowanych przez autorkę elementów rozmaitej maści;) - nie lada to sztuka, ale najmłodsi na pewno sobie poradzą (a rodzice mogą poprosić pociechy o pomoc:)).

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Podróż dookoła świata"
Autor, ilustrator: Nikola Kucharska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 28
Format: 23,5 x 32,5 cm
ISBN: 978-83-10-12984-0

Komentarze