"Miasto nocą" - zdarzeń natłok, gdy rozbłysną światła;)

Ponure, szare, bezbarwne? Choć te dwa ostatnie określenia na pozór się wykluczają, to tak właśnie jawi się nam nocna sceneria miasta. A to przecież pozory! Nocą ulice rozświetlają latarnie, palą się neony, w wielu mieszkaniach i budynkach mimo późnej pory palą się światła. Noc kojarzy się nam z porą odpoczynku, snu, ale przecież tak wiele osób - z różnych powodów - czuwa.

Barwnie i ze swadą opisuje nocne życie miasta lubiana i popularna poetka. Kolejny zbiór wierszy jej autorstwa to okazja do spotkania z utworami, które bawią, zaskakują pomysłami, pokazują nieco inne spojrzenie na to, co doskonale znamy. Świat kreowany przez Agnieszkę Frączek intryguje niebanalnym ujęciem rzeczywistości, prezentuje niebanalne skojarzenia, dostarcza inspiracji, by spojrzeć na świat świeżo, inaczej niż zwykle. 

Obrazowe pokazanie dopadającego nas, łapiącego w swe objęcia snu, księżyca troskliwie pilnującego położenia gwiazd i dbającego wszelkimi środkami o to, by nie wyłamały się one z góry ustalonych pozycji, pełen energii opis nocnego życia strychu, dynamiczny, bo do jego stworzenia zastosowane zostały rymy męskie, ożywiony ogień niecodziennie opisany przez poetkę - kolejne wiersze zaskakują, a dzięki szczypcie humoru bawią, przekazują też porcję wiedzy - dzięki nim mali odbiorcy dowiedzą się, któż to nie śpi nocą i z jakich powodów, poznają źródła nocnych hałasów, sytuacje trudne i ich pozytywne rozwiązania. 

Dwadzieścia wierszy prowadzi nas od jednego nocnego wydarzenia do drugiego - bohaterowie pojawiają się, mają swoje zadania do wypełnienia, znikają, są wspomniani w kolejnych utworach. Mimo późnej pory i mroku za oknem - nie śpią, bo mają służbę, dyżur, pracują, bo natchnienie nie może uciec, bo wiele osób czeka na ich pomoc, wsparcie.

Charakterystyczne dla stylu poetki zmiany rytmu, zabawa słowem, komentarze czy przypisy, onomatopeje - to znane wielbicielom Agnieszki Frączek sposoby przekazywania w wierszach założonych treści. Utwory te bawią i uczą, a wzbogacone o ilustracje Magdy Kozieł-Nowak są ucztą dla pragnących dowiedzieć się, co też nocą dzieje się w mieście, jakie tajemnice ono kryje, jak bogata w rozmaite zdarzenia jest otaczająca nas rzeczywistość.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Miasto nocą"
Autor: Agnieszka Frączek
Ilustrator: Magdalena Kozieł-Nowak
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 21x30 cm
ISBN: 978-83-7672-461-4

Komentarze