"Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa" - prawda o nas samych - sprzed wieków, ale w nowej formieChoć to nie pierwsze wydanie bajek Ezopa adresowane do młodych czytelników, to z całą pewnością te właśnie interpretacje spotkają się z największym uznaniem ze strony małych odbiorców. Co więcej - ta publikacja trafi w gust nawet tych wybitnie nieletnich, opowieści zapadną w pamięć, historie skłonią do refleksji, do dyskusji.
Czym się ta pozycja wyróżnia? Kontrastowe zestawienie kolorów na okładce i wyrazista kreska rysunków może być niejako symbolem zalet tego wydania. Bohaterami bajek Ezopa są bardzo często przedstawiciele fauny - ilustracje autorstwa Agaty Raczyńskiej choć przedstawiają zwierzęta, to są one upersonifikowane, ukazane w realiach nawiązujących do naszej, ludzkiej egzystencji. Dlatego choć utwory dotyczą tak na pozór odległych od nas spraw istot od nas "niższych", to w rzeczywistości stanowią odzwierciedlenie tego, co nas samych najściślej dotyczy, z czym każdy z nas się nieraz styka - podobnie jak przypowieści mają one charakter uniwersalny i ponadczasowy.
Autorzy ciekawie te cechy wykorzystali - przykładem może być choćby bohater utworu widocznego na ostatnim zdjęciu pod tekstem - gitarzyści koncertujący w teatrach nie należeli zdecydowanie do świata Ezopa, jednak takie właśnie ujęcie tematu osoby butnej, bezgranicznie zapatrzonej w siebie i bez odrobiny chociaż samokrytycyzmu jest zrozumiały dla współczesnego odbiorcy, nawet małoletniego, a taki właśnie cel postawili sobie autorzy - przekazać myśl słynnego bajkopisarza w formie najdogodniejszej do tego zadania.
Najbardziej znane w wierszowanej formie bajki Ezopa w najnowszym wydaniu zyskały inne oblicze - zamknięte w tekst pisany prozą, z wypowiedziami w komiksowych dymkach, zaciekawiają, zapadają w pamięć, są też - tak jak to założyli autorzy - nauką i zabawą jednocześnie. Kreska Agaty Raczyńskiej nadaje lekkości historiom nawet z mniej radosnym przesłaniem. W portretach bohaterów łatwo odczytujemy emocje i uczucia, w zobrazowanych miejscach - okoliczności zdarzeń.
I wreszcie last but not least;) - sympatyczny format! Imponujące pozycje o słusznych rozmiarach to rzecz nie do przecenienia, miło się ogląda całostronicowe ilustracje zachwycające rozmachem, ale takie "miniaturki" to jak mały skarb, nad którym pochylamy się, zbliżamy podczas lektury. Poręczność pozwala cieszyć się lekturą w różnych okolicznościach. A krótkość tekstów przy ich jednoczesnej "esencjonalności" dają możliwość poznania całej historii, porozmawiania na temat doświadczeń najmłodszych, ich rozumienia danej opowieści.
Aby zaznajomić młodego odbiorcę z postacią Ezopa, autorzy zastosowali swego rodzaju mapę myśli - takie obrazowe przedstawienie to niezawodny patent, by coś zostało w głowach. Na pewno w pamięć zapadną też przesłania opowieści - te najpopularniejsze - o niefrasobliwym koniku polnym, o zakładzie wiatru i słońca, sporze dębu i trzciny, ale i mniej znane - o naśladującej węża dżdżownicy czy biadających nad swym losem zającach. W sumie dwadzieścia cztery bajki w nowej, ciekawej formie stanowiące dobry początek przyjaźni z utworami klasyków sprzed wielu wieków (ba, sprzed naszej ery!).

Polecamy
Katarzyna i Młodsza


Autor: Cristóbal Joannon
Ilustrator: Agata Raczyńska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 16,5 x 20 cm
ISBN: 978-83-10-12870-6Wpis w ramach projektu Przygody z książką.
Sprawdźcie, co się tam dzieje!:)  

Komentarze

  1. Masz rację: ponadczasowe, fajnie zilustrowane, dostosowane do naszych czasów. Dlatego powinny się spodobać małym odbiorcom.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znamy ale zaciekawiła mnie ta pozycja :-)
    Lubimy taką formę tzn że tekst nie leci ciągiem ale gdzieś coś powiększone,coś w chmurce itd ;-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)