"Król ptaków" - w stronę słońca po wyjątkowy tytułKról to ktoś wyjątkowy, zatem książka opowiadająca o wyborze króla ptaków musi tak właśnie się prezentować - imponująco, zachwycająco, niezwykle. Taki format zazwyczaj jest zarezerwowany dla albumów, kompendiów, atlasów - ale okazuje się, że idealnie pasuje także do opowieści o niecodziennych zmaganiach ptaków. Pierzastych osobników jest mnóstwo - sam autor przyznaje, że nie sposób wymienić wszystkie gatunki, przywołuje sporo nazw, które dla małych ornitologów z pewnością wiele mówią. A jeśli akurat nie są one znane, to jest to świetna okazja, by odszukać dany okaz, dowiedzieć się czegoś więcej, poszerzyć wiedzę.

Ale nie tylko takie dydaktyczne przesłanie z tej lektury wynika! "Król ptaków" to przede wszystkim poetycka, symboliczna opowieść o pokonywaniu słabości, o walce z przeciwnościami, o nieugiętym dążeniu do celu.

Urzeka już dedykacja - autor poświęca swe dzieło swemu ojcu oraz dziadkowi, którzy tę opowieść przekazali - dziadek tacie, tata swemu synowi. Jest to więc taka szczególna historia, która przywołuje pamięć o bliskich, jest swego rodzaju przesłaniem zawdzięczanym przodkom.

Wybór króla kojarzy się nam z przedstawicielami społeczeństwa, głosowaniem, czasem knowaniami, koteriami i stronnictwami, przewidywanymi korzyściami. Ptasi władca ma być wybrany w swego rodzaju zawodach, a wystartować może w nich każdy - to taka symboliczna lekcja równości, takich samych możliwości, które przed nami stoją. To, co osiągniemy, to efekt naszych starań, predyspozycji, ale i odrobiny szczęścia, sprzyjających okoliczności. 

W wyścigu w  kierunku słońca ten, kto doleci najbliżej, będzie triumfatorem. Po drodze wykruszają się kolejne osobniki - a opis tych zmagań jest okazją do małej, poetyckiej lekcji przyrody, bo w opisie gatunków zawarł autor szczególne cechy poszczególnych ptaków. 

Opowieść angażuje i budzi emocje, przykuwają uwagę ilustracje narysowane z rozmachem, pełne ruchu, akcji, pozwalające bez trudu rozpoznać ptasich bohaterów. 

Piękna historia ma zaskakujące zakończenie, zatem nasza lekcja przyrody będzie też okazją do rozmowy, zastanowienia się nad naszym postępowaniem.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Król ptaków" 
Autor: Gwendal Le Bec
Wydawnictwo: Dragon 
Okładka: twarda
Liczba stron: 32
Format: 26x 36 cm
ISBN: 978-83-7887-409-6
Komentarze

  1. Zakończenie mogłoby być trochę lepsze, jeszcze bardziej zaskakujące. Mam wrażenie, że czegoś w nim brakuje.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)