"Od morza do morza. Zdarzyło się w Polsce" - pasjonująca historia dla młodych odbiorcówJak opowiedzieć historię naszego kraju, by była ciekawa i dla młodych odbiorców? Niełatwe to zadanie, ale próbować warto. Żeby ci królowie nie kojarzyli się z dobrotliwym starszym panem, w koronie na głowie, który w zamku siedzi i... - no właśnie, cóż on tam robi, nie nudzi mu się tak siedzieć całe dnie?!;) Zatem aby uświadomić najmłodszym, że królowie w różnym wieku zasiadali na tronie, że nie tylko dla mężczyzn ten tytuł był zarezerwowany, że ten wyjątkowy tytuł wiąże się z odpowiedzialnością i obowiązkami, sięgnijcie po serię "Zdarzyło się w Polsce"!

Wiele osób oburzy się czytając pierwsze słowa tego wpisu: "Jak to? To nasza historia nie jest emocjonująca, intrygująca, wielowymiarowa?" Oczywiście jest i nie ma potrzeby jej ubarwiać, ale by zainteresować młodych czytelników przeszłością niekiedy trzeba uciec się do rozmaitych zabiegów. Jeśli chodzi o biologiczne ciekawostki czy geograficzne informacje, to ich przedmiot jest na co dzień obiektem naszych obserwacji - widzimy, interesuje nas to, zastanawia, zatem szukamy odpowiedzi, zgłębiamy temat. A historia nie zawsze pozostawia takie widoczne ślady - kolejne lata i burzliwe dzieje sprawiają, że znikają one, choć niezupełnie - sporo zabytków koniecznie zwiedzanych przy okazji wycieczek, nazwy ulic, patroni szkół - to takie "okruchy" w porównaniu z naszą stechnicyzowaną współczesnością, ale jednak istnieją, zaprzątają nasze myśli, każą zgłębiać wiadomości o losach naszego państwa. 

Uczniowie często z entuzjazmem i wielkim oczekiwaniami sięgają po wszelkiego rodzaju "bryki" - skrótowe przedstawienie treści utworu wydaje się być remedium na "brak czasu" na czytanie lektur. Niestety, ta lakoniczność niekorzystnie odbija się na ocenach. Przykład ten przytaczam, bo w jakimś sensie nawiązuje on do sukcesu serii, w której ukazały się już dwa tytuły, a trzeci pojawi się niebawem. Zawiłości polityki zagranicznej, taktycznych działań, sojuszy i ustępstw łatwiej poznawać dzięki fabularyzowanym opisom, które w przeciwieństwie do czysto historycznych opracowań są pisane językiem bardziej dostępnym młodemu odbiorcy, a dzięki bohaterów - rówieśnikom czytelników zaciekawiają i wciągają. 

Odmienne realia - bo dziesięciolatek mógł już zostać królem, nastoletnie osoby terminowały, pomagały rodzicom, zarabiały - zaskakują, pokazują odmienność tamtych czasów. Ale jednocześnie ci rówieśnicy sprzed wieków mają podobne marzenia, są ciekawi świata, pełni zapału, energii. 

To z całą pewnością nieoceniona pomoc dla uczących się już historii uczniów starszych klas szkoły podstawowej. Jednak wiadomości o czasach, gdy Polska była tak potężnym krajem rządzonym przez królów z dynastii Jagiellonów mają szansę podbić serca i młodszych pasjonatów naszej przeszłości.

Ciekawe, obrazowe, poruszające wiele tematów - bo oprócz sylwetek władców przedstawieni zostali Mikołaj Kopernik i Mikołaj Rej, pokazujące życie możnych i tych uboższych są te opowiadania bez wątpienia zajmującą i wartościową lektura.

Polecam
Katarzyna"Od morza do morza. Zdarzyło się w Polsce"
Autor: Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Ilustrator: Mikołaj Kamler
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 208
Format: 22,9x17,5 cm
ISBN: 978-83-7672-451-5

Komentarze

  1. Wspaniale, że powstają książki, które nie tylko uprzyjemniają czas, ale także uczą. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)