"Operacja posąg" - logiczne myślenie jest w cenie!:)Duet młodych pasjonatów rozwiązywania zagadek i niewielkie miasteczko w Norwegii - takie elementy świata przedstawionego pewnie przywodzą skojarzenia z inną serią detektywistycznych opowieści i lokalizacją niezbyt odległą - w Szwecji. Polecamy jednakowo gorąco i jeden, i drugi cykl! 

Dlaczego? Oba są świetne, a dorośli fani kryminalnych opowieści przyznają, że takich historii nigdy za wiele! Zatem jeśli mamy możliwość poznania kolejnej emocjonującej i trzymającej w napięciu historii, to i w przypadku młodszych odbiorców - lub czytelników - to propozycja nie do odrzucenia! Zresztą oprócz zbieżności dostrzeżemy też i różnice - Tiril i Oliver mają jeszcze jednego towarzysza - i to bardzo przydatnego - wszak pies jest najlepszym tropicielem! Zatem to właściwie troje detektywów, poza tym książka jest bardziej kolorowa, bogato ilustrowana. Podobieństwa narzucają się w związku z miejscem akcji - w niewielkim miasteczku wszyscy się wszak znają, kto zatem może być sprawcą? Przecież każda z osób mieszka po sąsiedzku, jest często widywana, znana czy lubiana. A jednak dowody są jednoznaczne, kolejne ustalenia coraz bardziej zawężają krąg podejrzanych i wreszcie następuje upragniona chwila - wszystkie puzzle detektywistycznej układanki dopasowują się idealnie, poznajemy sprawcę, jasne stają się jego motywy, po raz kolejny młodzi bohaterowie mogą cieszyć się z sukcesu.

Tak będzie i w tym przypadku: odzyskanie tytułowego posągu, który w tajemniczy sposób i z niewyjaśnionych powodów zniknie z postumentu, przyjmą za punkt honoru członkowie Biura Detektywistycznego nr 2. To honorowe zadanie, bo historia wizerunku małego, siusiającego chłopca, wykonanego z brązu w bardzo ścisły sposób wiąże się z dziejami miasta. Dlaczego ta figura zniknęła? Powody są zagadkowe - podobnie jak i osoba sprawcy. Jednak jak to się zwykle zdarza, tajemniczy złodziej zostawił ślad. Spostrzegawczym małym detektywom nic nie umknie! Na dodatek sprzyja im szczęście, bo ich ustalenia nieubłaganie, jak po nitce do kłębka, prowadzą ich do zaskakującego ustalenia.

Wprawdzie czytelnicy niespecjalnie mają szanse przewidzieć rozwiązanie tej historii, ale sama opowieść nic nie traci z tego powodu. Przyjemnie jest towarzyszyć Tiril i Oliverowi, kibicować im w emocjonujących momentach, cieszyć się z postępów w śledztwie. To znakomita lektura dla początkujących czytelników, bo wciąga i zachęca do pochłaniania kolejnych stron. Duży druk i sporo ilustracji sprawiają, że nie będzie to nużący proces;)

Nam ta seria przypadła do gustu - szukamy zatem kolejnych, wcześniejszych tomów (pierwszy to "Operacja Burzowa Chmura", w sumie jest ich już siedem, a niebawem - następny!).

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Operacja posąg"
Autor: Jørn Lier Horst
Ilustrator: Hans Jørgen Sandnes  
Wydawca: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 104
Format: 15x20,5 cm
ISBN: 978-83-8008-231-1

Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)