"Rasmus i włóczęga" - cel: szczęśliwy dom!Miło się czyta te opowieść - bo dzieje się latem, zatem w opozycji do niskich temperatur za oknem mamy możliwość lekturowego przeżywania przygód małego bohatera kąpiącego się, pływającego, obserwującego przyrodę, maszerującego przez łąki... Jak uroczo to brzmi! Ale powód podjęcia tej wyprawy ma już zupełnie inne barwy. Rasmus ma dziewięć lat i niebawem będzie musiał zarabiać na siebie, bo sieroty przebywające w domu dziecka już od trzynastego roku życia podejmują pracę. Jednak nie tylko obawa przed tym obowiązkiem popycha go do ucieczki - Rasmus pragnie mieć dom, być dla kogoś kimś ważnym, mieć rodziców, którzy będą o niego dbali. Ale czy chłopiec i to do tego mający proste włosy może marzyć o takim szczęśliwym wydarzeniu?! 

Poruszający opis chwil w domu dziecka budzi współczucie. Kibicujemy Rasmusowi, który jest jak inni chłopcy w jego wieku: lubi bawić się, czasem działa nieco pochopnie, potrzebuje bliskości, ciepła. Szczęśliwe chwile przeplatają się w jego życiu z trudnymi zdarzeniami - gdy popada w tarapaty postanawia nieodwołalnie wziąć przyszłość w swoje ręce: sam znajdzie mamę i tatę! 

Bardzo szybko znajduje towarzysza podróży - włóczęga Oskar potrafi pięknie śpiewać i wykorzystuje swój talent, by zdobyć coś do jedzenia, nieco pieniędzy. Niespodziewanie ta dwójka znajdzie wspólny język: chłopca oczaruje pogoda ducha Oskara, jego wielkoduszność. Okaże się, że dobrze jest mieć kogoś, kto nas wesprze - i choć wiąże się to z odpowiedzialnością za drugą osobę, to jednocześnie możemy liczyć na czyjąś pomoc, serdeczność, towarzystwo. 

Oskar obiecuje małemu kompanowi, że pomoże znaleźć dom, ale czy uda się zrealizować tę obietnicę? Wszak Rasmus to uciekinier, Oskar jest tylko włóczęgą, a na dodatek przyjaciół prześladuje pech - wplątują się w aferę kryminalną - i to sporego kalibru! 

Choć i dom dziecka to niezbyt radosne miejsce, i po drodze Rasmusa i jego kompana spotykają rozmaite przygody, nie brak dramatycznych zwrotów akcji i chwil mrożących krew w żyłach, to cała opowieść napawa nas optymizmem: pokazuje, jak ważne są więzi przyjaźni, uświadamia, że bliska osoba to nieoceniony skarb, z którym nie mogą się równać żadne dobra materialne. Historia ta jest też dowodem na to, że stan posiadania nie świadczy o wartości człowieka, że bycie uczciwym i empatycznym daje więcej zadowolenia niż jakiekolwiek bogactwo. Jakie to krzepiące, że tytułowi bohaterowie myślą o innych, śpieszą z pomocą, zachowują się godnie, choć brakuje im często środków nawet na jedzenie...
Zakończenie tej historii zaskakuje i wzrusza. Piękna, ciepła opowieść - nie tylko na ten chłodny czas!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Rasmus i włóczęga"

Autor: Astrid Lindgren
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 232
Format: 12,2x19 cm
ISBN: 978-83-10-11550-8

Obecnie dostępne wydanie jest w okładce broszurowej.


Komentarze