facebook

Kobietnik - inna bajka

"Spacerkiem przez rok" - poetycka peregrynacja poprzez zmieniającą się przyrodę
Taką niedużą książkę łatwo przeoczyć - niegruba, nie bardzo rozreklamowana... Choć z drugiej strony - czy trzeba polecać pozycję takich autorek?! Za stronę graficzną odpowiada Elżbieta Wasiuczyńska, spod której ręki wyszedł Pan Kuleczka i jego przeurocza ferajna;), Dzikoludek, piękne ilustracje do zbioru baśni polskich "Cudowna studzienka"... A wiersze? Poetyckie obrazy pór roku i kolejnych miesięcy to dzieło Małgorzaty Strzałkowskiej, której malarski zbiór "Zielony, żółty, rudy, brązowy!" od lat jest u nas czytany z niesłabnącym zachwytem. Niniejsza pozycja powtarza ten sukces - dziewczyny proszą: "A poczytamy dziś tę ładną książkę?":)

Ten temat - pory roku, kolejne miesiące - był podejmowany przez wielu pisarzy, poetów. Krótkie lub dłuższe wiersze o tym, co dzieje się w przyrodzie, jakie zajęcia są typowe dla danego okresu to wdzięczne przybliżenie minionych tradycji, okazja do utrwalenia nazw miesięcy zgodnej z kolejnością ich następowania. Ale w przypadku tej pozycji otrzymujemy o wiele więcej: i to jeśli chodzi o aspekt dydaktyczny, jak i nasze zachwyty, wrażenia wywołane niezwykłymi obrazami ilustrującymi zmienność przyrody.

To nieczęsta sytuacja, że wiersze przekazują wiedzę. W przypadku tych utworów możemy poznać pochodzenie, znaczenie nazw miesięcy. Informacje intrygują, zapadają w pamięć, pokazują realia z życia naszych przodków, budują ciekawy obraz naszej obyczajowości, kultury, zwyczajów, codziennej egzystencji przed wiekami. 

Dziewczynki zachwyca bogactwo obrazów przywołanych w wierszach dotyczących każdej z pór roku. To imponująca lista tego, co dzieje się w przyrodzie, jak zmienia się flora, co robią zwierzęta, ptaki, owady, jak my cieszymy się urokiem wiosny, lata, jesieni, zimy... Równie poetyckie są wiersze zamykające część danej pory roku dotyczącą - ich bohaterowie: słowik i motyl zachwycający się zapachem bzu, zapracowany letnią porą krasnoludek, kotek pragnący przepędzić jesienne chmury wzruszają, rozczulają, a zimowy obraz ukazuje najpiękniejszą chwilę roku - wigilijną noc. 

Pięknym wierszom towarzyszą urokliwe ilustracje: nasycone barwami, pokazujące bujność, różnorodność przyrody, cudowną harmonię, która budzi w nas chęć doświadczania wszystkich tych kolorów, zapachów, dźwięków. 

Dajcie się zaprosić na ten spacer, dostrzeżcie urok zmienności przyrody, doceńcie piękno każdej z pór roku i poznacie znaczenie nazw miesięcy. Ten zbiór wierszy zachwyci i tych, którzy może za poezją niespecjalnie przepadają, dostarczy mnóstwa wrażeń i zachęci do poznawania, obserwowania tego, co wokół nas w przyrodzie się dzieje.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Spacerkiem przez rok"
Autor: Małgorzata Strzałkowska
Ilustrator: Elżbieta Wasiuczyńska
Wydawca: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 21x22,7 cm
ISBN: 978-83-8008-266-3
0 komentarze:

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)


Niebawem:

- "Pupy, ogonki i kuperki. Audiobook" (Babaryba)
- "Królewna z wieży" (Prószyński i S-ka)
- "Dwór" (Widnokrąg)
- "Proszę słonia" (Wilga)
Archiwum bloga

Translate

Obserwuj Inną Bajkę

Subskrybuj nowe teksty przez Email

Odwiedzono nas:

Pani Zorro radzi i podpowiada;)

Festina Lente - do słuchania, do czytania...

Duże Ka

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *