"Sztokholm. Znam to miasto" - magiczny spacer pełen niespodzianek:)Książki-wyszukiwanki to sztandarowa pozycja niemieckich wydawnictw - to właśnie z języka niemieckiego pochodzi termin "Wimmelbuch" określający tego typu publikacje. Najczęściej lokalizacja jest uniwersalna - jakieś miasto, wieś, ale bywa też inaczej - tak jak w przypadku niniejszej pozycji:  Judith Drews proponuje najmłodszym (i starszym zresztą też;)) wyprawę do stolicy Szwecji. I bez wahania przyjmijcie to zaproszenie, bo czeka Was mnóstwo ciekawych chwil - gdy będziecie tropić bohaterów (niemal trzydzieści postaci), odnajdywać znane motywy i osoby. 

W tej niezwykle oryginalnej pozycji na kartach spotykają się osoby, które w rzeczywistości zobaczyć by się nie mogły - bohaterowie znani i lubiani, pisarze, ludzie filmu, naukowcy, władcy, ożywają rzeźby, święta Łucja wciąż wpada do wody, Pippi bawi nas swoimi pomysłami... Są tu miejsca znane szczęśliwcom, który Sztokholm już odwiedzili, zatem z przyjemnością je zidentyfikują, przypomną sobie swoje chwile w tym pięknym mieście. Ale nie tylko do ożywienia wspomnień może książka posłużyć - równie dobrze zaplanować sobie możemy wycieczkę, a na pewno - wzbogacić swoją wiedzę o kraju, z którego pochodzą ulubieni autorzy najmłodszych - Astrid Lindgren, Selma Lagerlöf, Elsa Beskow i mnóstwo współczesnych twórców (o czym wiedzą wszyscy wielbiciele Zakamarkowych publikacji:)).

Taka książka to pewna historia - na kolejnych stronach nowe zdarzenia, bohaterowie w nowych sytuacjach. Możemy tropić ich ścieżki, odkrywać urok stolicy Szwecji w ciepłych, letnich miesiącach, gdy w mieście zielono, wesoło, radośnie. A choć właśnie dużo tu zieleni, choć jest bardzo kolorowo, to w ciekawy sposób zostały podkreślone barwy kojarzące się ze Szwecją - dominuje niebieski i żółty. 

Jaki zaskakujący jest świat ukazany przez Judith Drews! Tu postacie rzeczywiste i fantastyczne sąsiadują ze sobą, wchodzą w interakcje; spotkamy i zwierzęta, i duszki, krasnoludki, trollicę, która po dachu prowadzi wózek. Wiele rzeczy nas zaskoczy - to z kim tańczyć będzie Wodnik, to, jak wygląda Marc, król Karol XVI Gustaw stojący tuż przy piaskownicy z butelką ze smoczkiem, gotów podać ją spragnionemu maluchowi radośnie spędzającemu czas na placu zabaw... 

Wimmelbuch to książka nasycona szczegółami, zatem choć sama pozycja jest niedługa, to zajmie najmłodszych na długo - i wielokrotnie będą po nią sięgać. Co więcej - kolejne pochylenie się nad tą książką pozwoli poznać miasto lepiej, bo naprawdę wiele jest do zobaczenia i odkrycia!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Sztokholm. Znam to miasto"
Autor, ilustrator: Judith Drews
Wydawnictwo: Zakamarki
Oprawa: twarda
Liczba stron: 14
Format: 25,5 x 33 cm
ISBN: 978-83-7776-117-5

Komentarze