"Alfabet. Kolorowanka" - ze zwierzakami w świat liter:)
Starsza pokochała Boćka, Młodszą zauroczył Cielaczek, dlatego choć jeszcze dobrze się nie zapoznała z wszystkim literkami, to jednak "c" bardzo kształtnie kreśli;) Telewizja ABC, która jest jednym z młodszych kanałów dla dzieci, szturmem zdobyła ich serca i sympatię. Jej znakiem rozpoznawczym są zwierzęta pojawiające się w przerywnikach reklamowych, ale też będące bohaterami programu "ABC wszystko wie" klarownie, wnikliwie i ciekawie wyjaśniającego najmłodszym tajemnice otaczającego nas świata. 

Oprócz tej trójki przyjaciół najczęściej widocznych na antenie - Anakondy, Boćka i Cielaczka, młodzi widzowie mieli okazję poznać bliżej mnóstwo innych przedstawicieli świata fauny, którzy przedstawieni w sposób przywodzący na myśl literę alfabetu zawartą w ich nazwie, pozwalają ciekawym świata maluchom łatwiej i przyjemniej poznać abecadło, a nawet odnosić pierwsze sukcesy w trudnej sztuce czytania.

Literkowe lekcje były nadawane dość często i z pewnością wiele dzieci skorzystało z tej formy nauki, ale te, które nie wstrzeliły się z wiekiem czy zainteresowaniem na ten temat ukierunkowaną niech nie rozpaczają! Pod patronatem stacji telewizyjnej w Wydawnictwie Edipresse Książki ukazała się pozycja, która ucieszy i pociechy, i rodziców - "Alfabet. Kolorowanka". 

To rzecz oczywista, że samo zaprezentowanie litery, nawet kilkakrotne, nie wystarcza, by ją dobrze poznać, zapamiętać - "Repetitio est mater studiorum" - zatem warto korzystać z rozmaitych pomocy, które wesprą te ćwiczenia, uatrakcyjnią naukę. A tak książka jest świetną propozycją - bo łączy i elementy dydaktyczne, i zabawę, budzi pozytywne emocje poprzez skojarzenie z lubianym kanałem dla najmłodszych. 

Litery - tak jak w telewizyjnych audycjach - zostały skojarzone z kształtami zwierząt, zatem "ć" obrazuje barwa ćma, "f" to zabawny flaming, "k" - urocza kaczuszka. Są i mniej znane okazy - iguana, jenot, węgorz. Nauka alfabetu połączona została z poznawaniem przyrody - wizerunkom zwierząt towarzyszą czterowersowe, rymowane opisy ich zwyczajów, sposobu odżywiania się, charakterystycznych cech wyglądu. 

Gdy już poznamy literę, możemy od razu spróbować swych sił w pisaniu - na kolejnych stronach jest sporo miejsca, by poćwiczyć (choć litera "n" jest nieco poszkodowana, "Ę" i "Ą" - jako wielkie litery raczej incydentalnie są używane, ale oczywiście możemy uznać, że to forma ćwiczenie wersji ustnych tych samogłosek, tyle że z "ogonkami"). 

Zadowoleni też będą mali fani kolorowania, bo każda z ilustracji to pole do popisu dla ich talentu i wyobraźni. Jeśli lubią zwierzęta, to na pewno z chęcią pochylą się nad rysunkami, a takie ćwiczenia także wyrabiają precyzję, dokładność, cierpliwość niezbędne przy stawianiu liter. 

Ale przecież nie samą pracą żyje człowiek! - także taki mały;) W książce znajdziemy mnóstwo zadań dla wielbiciel łamigłówek, zgadywania, rysowania: są wyszukiwanki, zagadki, polecenia, by dokończyć rysunek lub pokolorować odnalezione zwierzęta, ćwiczymy liczenie, łączymy w pary, przedzieramy się przez labirynt;), rysujemy piękne szlaczki...;) Po dwóch stronach będących przedstawieniem kolejnej litery oraz zwierzęcia, które nas z nią zaznajamia, mamy czas na relaks - kolejne dwie strony to zadanie ćwiczące spostrzegawczość, sprawdzające wiedzę. 

Poznanie alfabetu zajmie nam chwilę;), zatem będziemy często sięgać po tę książkę. Aby bez szwanku przetrwała nawet intensywne użytkowanie, została bardzo solidnie wydana - twarda okładka, szyte kartki; do tego przyjazny format, pozwalający działać z rozmachem;) Jeśli Wasze pociechy są właśnie na etapie zainteresowania pisaniem, poznawaniem liter - to bez wahania polecam tę pozycję.

Polecam
Katarzyna i dziewczynki


"Alfabet. Kolorowanka"
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Edipresse
Oprawa: twarda
Liczba stron: 120
Format: 20,5x26 cm
ISBN: 9788379454846

Komentarze