"Idol. Maria Skłodowska-Curie" - wybitne postacie bliższe najmłodszymJuż sama okładka wywołała serię pytań, sprowokowała do zastanowienia się nad kwestią bycia idolem i powodami fascynacji, którą odczuwają fani, ale rozmawiałyśmy także o samej bohaterce pierwszej pozycji z zapowiadanej serii, bo trzeba przyznać, że to postać ze wszech miar nietuzinkowa, a jej osiągnięcia są wprost imponujące i mimo upływu lat - wciąż jest podziwiana - wszak do dziś jest jedyną osobą, która otrzymała dwie Nagrody Nobla w dwóch dziedzinach!

A ja wyznam, że moją idolką jest autorka... Justynie Styszyńskiej udało się znaleźć sposób na przybliżenie postaci naszej wielkiej rodaczki najmłodszym - i zrobiła to tak, że wiedza o Marie Skłodowskiej-Curie naprawdę zostaje w głowie, a te trudne kwestie, które niełatwo byłoby wytłumaczyć "na sucho" są jasne, klarowne, zrozumiałe. 

Akurat podczas niecierpiących zwłoki zajęć domowych wpadła w oko Starszej niniejsza pozycja. Zresztą nic dziwnego, że zwróciła jej uwagę, bo imponujący format nie pozwala przeoczyć tej arcyciekawej propozycji! A "w środku";) na ciekawych odkrywców czeka wiele wiadomości i dużo interesujących zadań - jako że wszystkie są związane z postacią Marii Skłodowskiej-Curie, to po lekturze i wykonaniu - z entuzjazmem! - poleceń okazuje się, że i najmłodszych warto zapoznawać z takimi informacjami, że są one dla nich ważne, intrygują i inspirują;) 

Dzięki tej pozycji poznajemy najważniejsze fakty z życia genialnej rodaczki - począwszy od lat dzieciństwa, poprzez młodość, jej osiągnięcia, sukcesy, wykorzystywanie w praktyce efektów swoich odkryć. By lepiej mogli sobie najmłodsi uzmysłowić, na czym polegała praca badawcza bohaterki, odwiedzamy ją w laboratorium - najmłodsi poznają wyposażenie, jakie znajdowało się w tym miejscu, dowiadują się, czemu odkrycia Marii i jej męża były tak ważne, jak zmieniły one codzienne życie wówczas żyjących ludzi.

Autorka zaprasza młodych odbiorców do współtworzenia - mają kolorować, rysować i naklejać, bo w środku książki znajdują się dwie strony nalepek. Jest i propozycja przeprowadzenia eksperymentu, który z pewnością zaciekawi małych odkrywców tajemnic świata;)

Utrzymane w stonowanej kolorystyce ilustracje stanowią trafny obraz świata końca XIX i początku XX wieku. Wśród zadań jest i wyszukiwanka, trzeba połączyć kropki, rysunki kolorujemy i uzupełniamy szczegółami - zatem zdobywanie wiedzy jest urozmaicona na różne sposoby;)

Portret naszej rodaczki jest wielowymiarowy - widzimy ją jako młodą dziewczynę, poznajemy jako żonę, partnerkę, matkę, no i oczywiście - naukowca. Rozmaite ciekawe informacje zapadają w pamięć, więc zadanie serii z pewnością zostało spełnione - inspirować, pokazywać wzory do naśladowania. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Idol. Maria Skłodowska-Curie"
Autor i ilustrator: Justyna Styszyńska
Wydawnictwo: Widnokrąg
Oprawa: miękka
Formaty: 26x35  cm
Liczba stron: 28
ISBN: 978-83-944971-6-3

Komentarze