"Jak zbudować samochód?" - techniczne zawiłości i meandry przyjaźni w ciekawej opowieści:)
Jeśli tytułowe pytanie wprawia Was w zakłopotanie, to jest to książka zdecydowanie dla Was!;) Wszak minęły już czasy, gdy prawo jazdy można było otrzymać nie wiedząc właściwie nic o tym, co pod maską, jak działa samochód, co która kontrolna lampka sygnalizuje. Dziś to wiadomości nieodzowne, ale przecież i sporo wcześniej, zanim zamarzy się nam zostanie królem czy królową szos, taką wiedzę posiadać pragniemy. Najmłodszych ciekawi otaczający świat, zatem pytają i oczekują rzeczowej i klarownej odpowiedzi: "Czemu samochód jeździ?", "Jak to działa?". A gdy pojęcie mamy blade, wówczas wyjaśnienia nie zawsze rozwieją wątpliwości...

Jakże wdzięczni będziemy zatem Martinowi Sodomce, który małoletnim chłopakom i dziewczynkom - rzecz jasna, pokaże co w aucie piszczy, jakie tajemnice skrywają te środki lokomocji bez których nie wyobrażamy sobie codziennej egzystencji. 

Opowieść jest i techniczna (wszak to "historyjka techniczna"!), ale też i zabawna, pełna przygód, krzepiąca książka o przyjaźni, współdziałaniu, wizji, dążeniu do wyznaczonego celu, pokonywaniu przeciwności, kreatywności. Te dwie płaszczyzny mieszają się, przenikają, otrzymujemy więc książkę odpowiadającą na wszelkie pytania dotyczące budowy samochodu, jego działania, procesów zachodzących wewnątrz, po to by pojazd zawiózł nas tam, gdzie pragniemy się znaleźć. 

Do tego niełatwego zadanie przystępuje duet przyjaciół - i choć są to osobnicy utalentowani i z wielkim zapałem podchodzący do podjętych działań to zdecydowanie przydaje się im pomoc nowego znajomego. Okazuje się też, że taka wspólna praca bardzo zbliża, pragnienie osiągnięcia zamierzonego celu pozwala pokonać wszelkie przeciwności i sprawia, że zadzierzgują się więzy przyjaźni. 

Budowa samochodu jest o wiele przyjemniejszym zadaniem niż łobuzowanie, dokuczanie innym, psocenie - lepiej jest tworzyć niż niszczyć, więc wielkie wyzwanie, które stawiają sobie szczurek Arni, wróbel Zenek i żaba Krystian zaczyna rozbudzać fantazję i innych postaci tej opowieści. Bardzo sympatyczne przesłanie i warte uwagi, wcielenia w życie. Krzepiące jest też to, że Arni, choć nie do końca sprawny fizycznie, potrafi stanąć na wysokości zadania i być podporą całego przedsięwzięcia. 

To kolejna książka Martina Sodomki - młodzi fani technicznych tematów mogą zrozumieć tajemnicę działania auta, dowiedzieć się jak wiele układów, podzespołów kryje wnętrze samochodu, jak tworzy się karoserię, podobnie jak wcześniej mieli okazję wkroczyć w nie taki znów oczywisty świat motocykli. A czekają kolejne pozycje - dotyczące budowy samolotu, domu...

Pięknie wydana, starannie opracowana pozycja z klarownymi ilustracjami spodoba się nie tylko chłopcom. Poszerza techniczne horyzonty i wyjaśnia wiele spraw!:)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki 


"Jak zbudować samochód?"
Autor, ilustrator: Martin Sodomka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: twarda
Liczba stron: 60
Format: 22,4x 22,6 cm
ISBN: 978-83-8069-401-9


Komentarze