"Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej" - podróż w poszukiwaniu siebie"Nie lubię dzików" - powiedziała Starsza. Odpowiedziałam, że tym lepiej, bo będzie mogła się przekonać, że dziki można polubić;) A poza tym wyjaśniłam, że to nie jest właściwie książka o dziku - i lisie oczywiście - ale o przyjaźni. Tak zachęcona córka przysiadła i zagłębiłyśmy się w lekturę. Właściwie miała czytać sama, bo jako pierwszoklasistka z tak dobrymi wynikami na semestr radzi sobie z tym bardzo dobrze, choć ćwiczenie i doskonalenie tej umiejętności jest wskazane. I naprawdę genialnie się ta pozycja do takich pierwszych samodzielnych prób czytelniczych nadaje, bo tekst jest niedługi, współistnieje z pięknymi ilustracjami, a sama opowieść wciąga, zaciekawia, przykuwa uwagę. 

Niestety, jakoś ciągle milej jest poprosić mamę o czytanie, a do tego ta historia - taka ciepła, mądra, sympatyczne - świetnie się wpisuje w takie rodzinne poznawanie. Wspólna wyprawa przyjaciół to peregrynacja pełna zaskakujących przygód, niezwykłych zdarzeń, nowych spotkań, nauki zdobywanej przez doświadczanie rzeczywistości. To piękna opowieść o dorastaniu, podejmowaniu nowych wyzwań, pogoni za nowością, poznawaniu siebie i sile przyjaźni. 

Wzajemna relacja bohaterów pokazuje jak ważna jest bliskość, jak cenne jest wsparcie ze strony przyjaciela, jego zrozumienie, cierpliwość, gotowość do służenia pomocą. Razem łatwiej jest pokonać nawet wielkie przeciwności, obecność towarzysza krzepi, dodaje odwagi. Słowa prawdy z ust przyjaciela, nawet jeśli nie jest wygodna, łatwiej przyjąć. 

Autorka - Berenika Kołomycka, zajęła drugie miejsce w drugiej edycji organizowanego przez Egmont "Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci". Niniejsza pozycja to kontynuacja opowieści, która wówczas została wydana. Sukces pierwszej części dał asumpt do kontynuowania przygód pary bohaterów. Popularność nie dziwi, bo na naszym rynku niewiele jest publikacji tego typu skierowanych do najmłodszych odbiorców. A podobać się może nie tylko ciepła, poruszająca opowieść, ale też ilustracje - akwarele, które doskonale wpasowują się klimat tej historii rozgrywającej się na łonie przyrody. 

Piękna opowieść - i wielkie podziękowania dla wydawnictwa za promowania tej na razie niszowej w naszym kraju gałęzi publikacji - komiksów dla dzieci.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej"
Scenariusz: Berenika Kołomycka
Rysunki: Berenika Kołomycka
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 48
Format: 21,5x29 cm
ISBN:  978-83-281-1838-6


Komentarze