Vaiana - nowa idolka w gronie księżniczek Disney'aKręcącym nosami na stereotypowe scenariusze jakie przychodzi odgrywać dziewczętom w baśniowych opowieściach polecamy Vaianę! To prawda, że na ogół te urocze niewiasty wydają się tylko czekać na przysłowiowego księcia - rzecz jasna z bajki;),  czasem nawet podejmują jakieś brawurowe działania, ale one też mają na celu pomoc wybrankowi serca i szczęśliwy finał u boku ukochanego wydaje się być szczytem marzeń. 

Zupełnie inaczej rzecz się ma jeśli chodzi o Vaianę! Nie tylko żaden romansowy wątek się tu nie pojawia, ale na dodatek bohaterka jest niezwykle przedsiębiorczą osobą, bardzo odważną, nieugiętą w dążeniu do celu, pełną energii i pomysłów. A wszystkie działania podejmuje w jednym celu - by jej lud był szczęśliwy, by egzystował radośnie i dostatnio. Jest córką wodza, czuje się odpowiedzialna za los mieszkańców wyspy i pragnie wypełnić misję, która przypadła jej w udziale - została wybrana do wielkiego dzieła i choć realizacja tego zadania wymaga wielkiej odwagi, olbrzymiego samozaparcia, to nie waha się. Trzeba przyznać, że w tym przypadku ziarno trafia na podatną glebę;) - Vaiana jest żądna przygód, ocena ją kusi, nęci, hipnotyzuje...

Vaiana nawet swoją fizjonomią nie przypomina wcześniejszych, eterycznych bohaterek Disney'a - jest pełna energii, jakby wysmagana wiatrem i słońcem, bardzo naturalna, nie przywiązuje wagi do wyglądu, jest też nieco bardziej krzepka niż filigranowe "księżniczki". Silna, wysportowana, nieulękła - bez problemu stawia czoła półbogowi, którego musi nakłonić do współdziałania.

Piękna opowieść wiedzie nas przez rozmaite przeciwności, które zostają pokonane dzięki uporowi i pomysłowości bohaterki. Baśniowe realia oczarowują - przychylność oceanu, który staje się niejako osobą, monstrualny krab Tamatoa - wielbiciel świecidełek i cacek, pełna magii postać Te Fiti, porusza zresztą cała opowieść o dobroci bogini, o poświęceniu Mauiego, jego niefortunnym posunięciu, które stało się początkiem tragicznego pasma zdarzeń, no i oczywiście o próbach naprawy tej sytuacji.

Półbóg i zdeterminowana w dążeniu do celu dziewczyna spierają się, ale i wspierają, kłócą się, ale i pomagają sobie, rodzi się niełatwa przyjaźń, a opowieść wciąga, przykuwa uwagę, emocjonuje. Trzymamy kciuki za powodzenie misji, cieszymy się z triumfu sprawiedliwości, przeżywamy dramatyczne zwroty akcji...

Warto poznać bliżej dzielną Vaianę i towarzyszyć bohaterce w jej wyprawie, która ma na celu ratowanie rodzinnej wyspy. Najmłodszym na pewno spodoba się książka "Vaiana. Skarb oceanu. Kocham ten film" - bogato ilustrowana, przywołująca najistotniejsze sceny, kadry w z filmowej wersji tej opowieści pozwoli na nowo przeżyć emocje, które towarzyszyły oglądaniu animacji - lub też będzie barwnym wprowadzeniem do tej historii. 

Pozycja z serii "Biblioteka filmowa" to obszerniejsza pozycja dla zagorzałych fanów. Kilka ilustracji umieszczonych zostało na początku książki, zatem 120 stron tekstu to bardzo szczegółowa opowieść o przygodach Vaiany, o jej determinacji, upartym dążeniu do celu, ale też więzach krwi, poświęceniu, tradycjach: poznajemy zwyczaje i codzienne życie mieszkańców wyspy Motunui, perypetie bohaterki zostały barwnie i emocjonująco odmalowane - a choć tekstu sporo i nie "ubarwiają" go ilustracje, to dziewczynki z wypiekami na twarzy słuchały tej "wydłużonej" wersji - wszak i w kinie bawiły się świetnie, zatem bez wahania - polecamy!

Katarzyna i dziewczynki

"Vaiana. Skarb oceanu. Biblioteka filmowa"


"Vaiana. Skarb oceanu. Kocham ten film"


"Vaiana. Skarb oceanu. Kocham ten film"


"Vaiana. Skarb oceanu. Kocham ten film"


Autor: opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 20,5x28,5 cm
ISBN: 978-83-281-1204-9Komentarze

  1. Nie znam jeszcze Vaiany, ale mam zamiar to zmienić. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem zachwycona tą bajką i cieszę się, że pojawiła się alternatywa dla "Krainy Lodu".

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)