"Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata" - wiedza w ciekawej formieTakie książki lubią i młodsi, i starsi;) Ci pierwsi, bo uzyskują odpowiedź na mnóstwo pytań, które nieletnim przychodzą do głowy w ilościach hurtowych;) Ci drudzy, bo choć żyje się parę lat, to bywa, iż pytania parolatków mogą nam zabić ćwieka... 

Różnego rodzaju leksykony, kompendia i księgi wiedzy są chętnie nabywane jako prezent użyteczny i wartościowy. Wszak dzięki lekturze wiele spraw się wyjaśnia, a zdobyte informacje pomagają zabłysnąć podczas lekcji. I na pewno warto mieć takie pozycje. Ale jeśli nasze ciekawe świata pociechy są jeszcze w wieku przedszkolnym lub dopiero debiutują jako uczniowie, to dobrze jest im podsunąć publikacje dla nich odpowiednie.

Na ogół książki tego typu przynoszą "tysiąc i więcej" wiadomości, mamy wykresy, schematy, fotografie, wiedzę szczegółową, z wielu dziedzin, łączącą rozmaite tematy. Niestety, najmłodsi bardzo łatwo zniechęcają się, gdy coś przekracza ich możliwości poznawcze. Zatem jak dobrze, że pojawiła się książka "Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata"! Autorka zebrała najciekawsze pytania nadsyłane przez dzieci do magazynu "chickaDEE", którego jest redaktorką i... odpowiedziała na nie;) A trzeba przyznać, że wymyśliła genialny patent, by zaciekawić, rozbawić, ale i dostarczyć mnóstwa wiedzy najmłodszym ciekawym świata. 

W książce znajdziemy sześć rozdziałów, a w każdym z nich po kilkanaście pytań i odpowiedzi na nie. Kolejne rozdziały pokazują nam inną rodzinę, mamę, tatę, dzieci, babcię - podczas codziennych czynności, takich jak kąpiel, zakupy w supermarkecie, przygotowania do snu, zabawy na podwórku, kuchenne działania;), ostatni jest nieco bardziej egzotyczny - to wizyta w gospodarstwie, na wsi, podpatrywanie zwierząt tam mieszkających. Pytania rzeczywiście są ciekawe, a odpowiedzi napisane tak bezpośrednio, jasno i obrazowo, że zapadają w pamięć i rozjaśniają wiele wątpliwości. 

Klarowne, niedługie odpowiedzi zawierają to, co najistotniejsze. Dzięki temu najmłodsi mogą zrozumieć nawet nieproste kwestie. A dodam, że i ci starsi pewnie paru ciekawych rzeczy się dowiedzą;) Interesujące teksty napisane prostym językiem wciągają, dlatego aż chce się czytać dalej! I tak wędrujemy przez najbliższe otoczenie najmłodszych, studiujemy odpowiedzi na pytania żywo ich zajmujące - i świat staje się bardziej zrozumiały:) 

Dużym plusem są także ilustracje. Na ogół to jeden duży rysunek nawiązujący do pytania, w kilku przypadkach - dodatkowe, mniejsze, obrazujące wyjaśniane kwestie. Kolorowe, łatwe do zinterpretowania, przykuwają uwagę i bawią - podobnie jak dodatkowe scenki na rozkładówkach rozpoczynających i kończących rozdziały. Ostatnia strona każdej części prezentuje jeszcze parę ciekawostek, a pierwsza kolejnego - spis pytań, na które znajdziemy odpowiedź. 

Jeśli spytacie: "Dlaczego warto mięć tę książkę?", odpowiem: "By wiedzieć więcej!". Solidnie opracowana i starannie wydana pozycja na pewno spodoba się najmłodszym!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata"
Autor: Catherine Ripley
Ilustrator: Scot Ritchie
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 192
Format: 20,8 x 26 cm
ISBN: 978-83-8097-076-2
Komentarze