"Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary" - krzepiąca opowieść o czytelniczej pasji i obronie własnego zdania:)Niezbyt dobrze jest się wyróżniać - wiedzą to wszystkie przedszkolaki, podobnie jak uczniowie młodszych klas. Do pewnego wieku idealne wpasowanie się w grupę jest pożądanym celem. A szczególnie niekorzystne jest wyróżnianie się in minus - tak byśmy określili wszelkie braki, mniejszą sprawność, nietypowy wygląd. Lekcje wychowawcze, czytanki, lektury pomagają przezwyciężać uprzedzenia czy objawy nietolerancji, ale niekiedy zdarza się jednak tak, że jakiś defekt powoduje odsunięcie do grupy, wyśmiewanie, dokuczanie. 

Taka sytuacja przytrafiła się szpakowi Kajtkowi. Już pierwsze zetknięcie z tym sympatycznym ptakiem pokazuje nam, że jest on nieco inny niż reszta ptasiej braci... Spotykamy go w bibliotece, bo jego pasją jest czytanie, zdobywanie wiedzy, dowiadywanie się nowych rzeczy na ulubione tematy. Niebawem okazuje się, że nie tylko ta pasja poznawcza różni go od pozostałych szpaków. "Mały miłośnik książek" - jak bohater został ładnie określony w tytule - ze zdumieniem stwierdza, że zamiast wziąć lekturę o smokach, sięgnął po pozycję o... fokach! Skąd ta pomyłka? Powody mogłyby być rozmaite, ale w tym przypadku przyczyną jest wada wzroku. 

To nie dramat - wszak już od wieków do korygowania takich problemów służą okulary, a dobrze dobrane nie tylko umożliwiają dobre widzenie, ale też zdobią. Tak uważa Kajtek - dumy ze swoich binokli (tak je nazywa - od razu widać, że to oczytany szpaczek:)). Ale jego kuzyni zupełnie inaczej widzą tę kwestię: dla nich miłośnik książek stał się podwójnie dziwny, a jego wygląd prowokuje niesympatyczne komentarze... 

Jak postąpić w takiej sytuacji? Ugiąć się i zdjąć okulary, by dopasować się do innych i nie prowokować odmiennością?  Najmłodsi także bywają postawieni w takiej sytuacji... I Kajtek może stać się dla nich wzorem do naśladowania! Przejmowanie się nie wchodzi w grę - co więcej - wkrótce okaże się, że ten początkowo niekorzystnie wyróżniający element wyglądu stanie się obiektem pożądania całego ptasiego bractwa!

Książka "Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary" pokazuje, że bycie innym nie jest powodem do smutku, ba - pasja szpaka-zapalonego czytelnika okazuje się niezwykle pomocna, bo w książkach możemy znaleźć mnóstwo pożytecznych wiadomości, pasjonujących opowieści, pouczających historii - takich właśnie jak ta sympatyczna (i pięknie zilustrowana!) lektura!:) 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki 
"Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary"
Autor: Jennifer Berne
Ilustrator: Keith Bendis
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 25,9 x 26 cm
ISBN: 978-83-8097-045-8


Komentarze

  1. Uwielbiam Kajtka. Na pewno niejednokrotnie będziemy powracać z Synkiem do jego przygód. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)