"To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie" - mnóstwo korzyści z lektury:)Dziewczyny od razu stwierdziły, że już coś podobnego czytałyśmy;) Tak, to prawda - "To ja! Historie, które dodają dzieciom pewności siebie" podobały się i działały - bo to nie tylko ciekawa lektura, ale też swego rodzaju terapia, pretekst do refleksji, rozmowy, zmiany. 

Nie inaczej było w przypadku nowej pozycji. W zasadzie dorosłego czytelnika może nawet dziwić ten entuzjazm, bo opowiadania są takie zwyczajne - o codziennych sprawach, zwykłych zdarzeniach, problemach, troskach. A przecież to nie emocjonujące perypetie czy fantastyczne historie są najbardziej pożądaną treścią, najmłodsi lubią słuchać o sobie samych, o codzienności rówieśników, ich relacjach z rodziną, z kolegami. To doskonała okazja, by niejako "na sucho" zmierzyć się z pewnymi nieuniknionymi sytuacjami - nieporozumieniami z przyjaciółmi, koniecznością czy pragnieniem wyrażenia swego zdania, przezwyciężeniem obaw, uprzedzeń. 

Zebrane opowieści zostały podzielone na trzy części - pierwsza z nich - "Brawo, udało ci się!" to historie o przełamywaniu nieśmiałości, pokonywaniu lęku, odwadze, nowych sytuacjach, które wymagają pomysłowości, przedsiębiorczości, przezwyciężenie swoich słabości. Część zatytułowana "Pogódźmy się!" podsuwają pomysły, jak zakończyć kłótnię, jak przeprosić, znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, położyć kres animozjom. Jak się okazuje, dzieci potrafią być doskonałymi mediatorami i dzięki ich działaniom nawet dorośli mogą wyciągnąć do siebie rękę na zgodę. 

Książkę zamyka trzynaście opowieści "na dobry sen" - wyciszających, nieco bardziej odrealnionych, prowadzących małych słuchaczy do krainy marzeń, gdzie wszystko jest możliwe, gdzie spełniają się pragnienia. 

Lektura jest okazją do rozmowy: wiele opowiadań przywołuje sytuacje znane każdemu dziecku lub też bardzo podobne do tych, które mu się przydarzyły. Czasem były one frustrującym doświadczeniem, niekiedy wspomnienia budzą wciąż żywe uczucia, bo dziecko nie jest zadowolone z tego, jak się dana sytuacja zakończyła. Rozmowa i refleksja pomogą wypracować schematy postępowania, może zdarzyć się tak, że nierozwiązane problemy zdają swój pozytywny finał. 

Młodszej bardzo spodobała się także warstwa ilustracyjna: barwne rysunki pokazują ważne momenty opisanych historii, emocje bohaterów. Dla najmłodszych to znakomite zasygnalizowanie treści, a gdy już znają te opowiadania - sposób na znalezienie ulubionego, by kolejny raz poprosić rodziców o przypomnienie jednej z tych sympatycznych opowieści.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki  

"To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie"
Autor: praca zbiorowa
Tłumacz: Mirosława Umińska-Sobolewska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: twarda
Liczba stron: 120
Format: 17x 24,1 cm
ISBN: 978-83-8097-046-5

Komentarze

  1. Czeka na przeczytanie, ale zapowiada się bardzo interesująco:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytamy, najbardziej podobają nam się opowiadania do snu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)