"W poszukiwaniu niebieskiej marchewki" - wielka książka o małym skarbie;)Poszukiwanie Świętego Graala, tropienie wszelkich śladów Bursztynowej Komnaty, legendy o mitycznych skarbach, kamień filozoficzny... - rozmaite rzeczy rozpalają wyobraźnię i każą ludziom pędzić gdzieś naprzód, podejmować kolejne działania, nawet bardzo ryzykowne i śmiałe. Nic zatem dziwnego, że Niebieska Marchewka - "wyjątkowa, magiczna, czarodziejska" - staje się celem dla niezliczonych pokoleń królików;) 

Znalezienie takiego okazu mogło skutkować odrzuceniem go jako czegoś bezużytecznego. Ale stało się zupełnie inaczej - jej odmienność sprawiła, że uznano ją za świętą marchewkę - może właśnie tego powodu, iż była w kolorze nieba... 

Rzecz cała zdarzyła się w zamierzchłej przeszłości - w czasach prehistorycznych. Od tamtej pory Niebieska Marchewka była ciągle poszukiwana, odnajdywana i gubiona, wciąż rozpalała wyobraźnię - i nas zaintrygowała, a jej odnalezienie na kolejnych stronach wśród mnóstwa detali, niezliczonych szczegółów, bogactwa barw, kształtów, postaci, przedmiotów, w coraz to nowych historycznych scenografiach stało się i nasza idée fixe;) 

Ta sympatyczna pozycja dla najmłodszych może być potraktowana jako niebanalna wyszukiwanka, ale ma ona też niejako drugie dno i głębsze znaczenie, a małoletni - zaciekawieni przedstawianymi zdarzeniami, mogą rozpalić w sobie historyczną pasję, zgłębiać tajemnice przeszłości. 

Choć mamy w tej książce do czynienia z długouchymi bohaterami, to jednak ich przygody nasuną starszym czytelnikom skojarzenia z lekcjami historii;) - starożytny Egipt, Rzym, średniowiecze, czasy odkryć geograficznych czy rewolucji przemysłowej, zagrożenie wojną, a na zakończenie - podbój kosmosu. Wszystkie te karty z przeszłości zostały przedstawione w specyficzny sposób, bo z punktu widzenia króliczych uczestników zdarzeń, zatem marchewki odegrają tu niezwykle istotną rolę, no i rzecz jasna wciąż - mimo upływu wieków - kolejne pokolenia nie stracą z oczu celu nadrzędnego - zbliżenia się do niezwykłej Niebieskiej Marchewki. 

Pierwsze zetknięcie z tą pozycją na pewno da dużo radości i posłuży do ćwiczenia zmysłu obserwacji, z czasem królicza odyseja może stać się przyczynkiem do rozbudzenia historycznych zainteresowań, a jako że autorska książka została w zabawny sposób napisana i oryginalnie zilustrowana, zatem taka kolej rzeczy jest nieunikniona - tak też i u nas się zdarzyło, więc szczerze polecamy tę wyjątkową opowieść o jedynej w swoim rodzaju przedstawicielce gatunku marchewek;) 

Katarzyna i dziewczynki
"W poszukiwaniu niebieskiej marchewki"
Autor, ilustrator: Sébastien Telleschi
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 28
Format: 27,2x37 cm
ISBN: 978-83-10-13116-4
Komentarze