"Atlas przygód zwierząt" - poczytajcie, poszukajcie - zwierząt świat poznajcie!:)Tak obrazowo przedstawiony świat zwierząt musi zachwycić każdego, zatem ta książka to murowany hit, świetny prezent dla młodych fanów fauny i przyszłych podróżników-obieżyświatów;), ale nie mamy wątpliwości, że niebanalnie przedstawione ciekawostki i - jak mówi tytuł - przygody ponad trzydziestu gatunków zwierząt pozwolą zarazić się przyrodniczą pasją!

Tajemniczy tytuł książki staje się zrozumiały, gdy zagłębimy się w nią, ale i po zerknięciu na zdjęcia można zorientować się, z jak niecodzienną publikacją mamy do czynienia. Typowe leksykony czy atlasy zwierząt to bardziej lub mniej szczegółowy opis, któremu towarzyszy zdjęcie lub rysunek, niekiedy parę takich przedstawień znajdziemy - przedstawiany zwierz;) w różnym wieku, w stadzie, samiec, samica. O, to już sporo, cieszymy się - a przecież można inaczej, ciekawiej, pokazując niejako w ruchu, w działaniu, w typowych aktywnościach pokazać zwierzęta w naturalnym środowisku - zatem i inne gatunki, charakterystyczne rośliny, krajobraz typowy dla miejsca występowania danego gatunku.

Najzagorzalsi pasjonaci i z suchego tekstu wydobędą interesujące ich informacje, ale jeśli tajemnice świata przyrody chcą zgłębiać najmłodsi, to genialnym pomysłem jest obrazowe przedstawienie treści. Wystarczy wtedy krótszy komentarz, bo sama ilustracja niesie wiele wiadomości: widzimy jak ten mały hipopotam wdrapał się na grzbiet mamy, zabawy niedźwiadków, technikę polowania anakondy...

Każda rozkładówka poświęcona została osobnemu gatunkowi, a jako że atlas ten ma imponujące rozmiary (po otwarciu to niemal czterdzieści centymetrów na ponad pięćdziesiąt!), to i miejsca jest odpowiednio dużo, by umieścić mapę pokazującą usytuowanie zobrazowanego miejsca, a do tego wiele scenek z codziennego życia;) - bawiące się maluchy, opiekującą się nimi matkę, kolejne etapy życia, szukanie partnera, polowanie czy też ucieczkę przed wrogiem, odpoczynek. Każde przedstawienie wzbogaca rysunek w ramce, umieszczony na jasnym tle, pokazujący szczególnie istotne czy ciekawe fakty dotyczące danego zwierzęcia.

"Atlas przygód zwierząt" to zaproszenie do podróży w odległe zakątki, do wspólnego przeżycia emocjonujących opowieści o zwierzętach ukazanych w niebanalny sposób. Ale to także okazja do zdobycia wiedzy, bo pozycja ta została przygotowana z wielką starannością. Treść została podzielona niejako na rozdziały - zgodnie z miejscem zamieszkania, występowania danych okazów fauny. Zaczynamy są wirtualną wyprawę w Afryce, przenosimy się później w nasze okolice - do Europy, by potem wziąć azymut na wschód do Azji, potem na południe - bo czeka na nas podróż przez Australazję i Oceanię. Ale i inne kontynenty nie zostaną pominięte: kolejne rozdziały dotyczą fauny Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej i Południowej. By schłodzić nieco emocje po tych przyrodniczych wizytach w różnych zakątkach, na koniec udajmy się na biegun - Antarktyda powita nas jednak gorąco, bo tu poznamy zwyczaje rybitw popielatych, które większość życia spędzają fruwająco;), troskliwych rodziców - pingwinów cesarskich oraz znakomitych nurków - fok Weddella. Aby ciekawi świata najmłodsi połapali się w tych wszystkich podróżach, na początku każdego rozdziału znajdziemy mapę tej części naszej planety z zaznaczonymi gatunkami tu występującymi. To nie tylko te szerzej opisane na kolejnych stronach, jest ich o wiele więcej, zatem mali przyrodnicy z pewnością dadzą się namówić na szukanie o nich wiedzy w innych źródłach.

Atlas jest pełen ciekawostek, ale serwuje też solidną porcję wiedzy. Również ilustracje mają i zabawowy, i rzeczowy charakter: z jednej strony mamy wiernie odzwierciedlające wizerunki zwierząt, z drugiej - ich zachowania zostały w humorystyczny sposób zabarwione nutką antropomorfizacji - kangury mają na głowach opaski, tak jak sportowcy, foka poluje z siatką, niedźwiedź łowi na wędkę, śpiące sowy mają szlafmyce, zwierzęta obdarowują się kwiatami... Te szczegóły bawią, przyciągają uwagę i zapadają w pamięć. To swego rodzaju ukłon w stronę najmłodszych, skuteczny sposób, by obudzić zaciekawienie światem przyrody. A na deser autorki przygotowały dla nas nie lada zadanie - mamy odszukać mnóstwo (pięćdziesiąt osiem!;)) rysunków, które pojawiły się na poprzednich stronach książki.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Atlas przygód zwierząt"
Autorzy: Emily Hawkins, Rachel Williams
Ilustrator: Lucy Letherland
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 88
Format: 27,2x37 cm
ISBN: 978-83-10-13162-1


Komentarze