"Inny niż wszyscy" - ważny temat, cenne wnioski...W każdej (niemal) klasie znajdzie się chłopiec, który całe przerwy spędza pochłonięty czytaniem, dziewczynka, która wciąż płacze - gdy jest powód, ale i gdy go nie ma, dziecko, które wciąż czegoś zapomina, wzorowy uczeń zawsze przygotowany i wciąż z ręką w górze, gotów, by odpowiedzieć na każde pytanie nauczyciela... Można by mnożyć takie "portrety", bo przecież każdy jest "jakiś", różni się od reszty pod pewnymi względami. Jednak Oskar jest naprawdę inny i postronne osoby jego zachowanie może zdumiewać i zaskakiwać. Ale gdy się zna go dłużej, przebywa z nim na co dzień w jednej klasie, to wtedy dochodzi się do wniosku, że "Oskar jest, jaki jest". 

A Dawid - bohater znany części czytelnikom z książki "Zakochałem się w Milenie", jest bardzo dobrym kolegą Oskara. Byli razem w jednej grupie przedszkolnej, teraz są w jednej klasie, zatem wiele osób widzi w nich przyjaciół, wiele uważa, że są podobni, wszak mówi się, że podobieństwa się przyciągają. 

Gdy ta "inność" zostaje zdiagnozowana i określona mianem zespołu Aspergera, zaczyna wywoływać różne reakcje. Klasowy psotnik robi sobie niewybredne żarty przekręcając nazwę i mówiąc o "psiej chorobie", wychowawczyni prosi Dawida o okazanie wsparcia Oskarowi, wiele osób dziwi się, a sam główny bohater obawia się, że to podobieństwo dotyczy także i tej "dziwności", "inności". Ale co to znaczy być normalnym? Czy dążenie do bycia takim, jak inni, to właściwy cel postępowania? 

Niewielka pozycja porusza ważny problem, bo nie tylko zaznajamia czytelnika z tym, czym jest zespół Aspergera, ale też oswaja tę nie-chorobę, pokazuje, że odmienność jest cenna, nasze wrodzone czy nabyte cechy pozwalają nam się pięknie różnić, potrafią być szczególną wartością. 

Autor opisuje dylematy i przeżycia Dawida z jego perspektywy, zatem czujemy te emocje, które targają bohaterem, rozumiemy jego obawy - i sami zostajemy wciągnięci w rozważania - jacy są ci "normalni"? I kto taki jest? Do tego dalej będziemy towarzyszyć uczuciowym perypetiom związanym z sympatią do czarnookiej, czarnowłosej Mileny, która jest taka wyjątkowa... 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Inny niż wszyscy"
Autor: Per Nilsson
Ilustrator: Pija Lindenbaum
Wydawnictwo: Zakamarki
Oprawa: twarda
Liczba stron: 68
Format: 13 x 18 cm
ISBN: 978-83-7776-098-7

Komentarze