"Poznaję świat i kropka! Skąd się biorą pory roku, gdzie słoneczko jest po zmroku" - ciekawe pytania i mądre odpowiedzi:)Panie z przedszkola Młodszej już w ubiegłym tygodniu wychodziły z dziećmi na spacery w poszukiwaniu wiosny;) Jeszcze gdzieniegdzie śnieg leżał, ale już podobno trawkę taką ładną zoczyli;), a w czyimś ogródku zobaczyli przebiśniegi. Była też okazja do obserwowania ptaków, a najwdzięczniejszymi obiektami okazały się kawki - bo pełno ich wszędzie;) Zatem teraz Młodsza informuje - "Patrz, dwie kawki przeleciały, a jedna na dachu siedzi" - dodam, że na dachu bloku, więc nie tak łatwo ją wypatrzeć - a jednak! Przyrodnicza wiedza to intrygujące najmłodszych treści, w związku z tymi kwestiami pada sporo pytań, więc jeśli odpowiedzi dorosłych są trafne, to i wiadomości w głowach zostają.

No właśnie - często narzekamy, niekiedy w żartach, że pociechy zasypują nas pytaniami. Odpowiadamy na nie czasem bardzo szczegółowo - gdy przedmiot jest naszą pasją, ale zdarzają się takie schematyczne wyjaśnienia, bo spieszymy się gdzieś, jesteśmy zajęci, zaprzątają nasze myśli jakieś ważne sprawy: dlaczego liście zmieniają kolory? "Bo jest jesień" - pada machinalna odpowiedź, ale bądźmy szczerzy - czy te słowa tłumaczą zjawisko, które zaciekawiło maluchy? Dlatego bardzo polecamy nową książkę Rafała Klimczaka z serii "Poznaję świat i kropka!", bo mała, niezwykła bohaterka - owa kropka właśnie, która wyskoczyła z książki, a teraz wraz ze swą przyjaciółką, kilkuletnią Asią poznaje świat, nie da się zbyć lakonicznym tłumaczeniem. O nie, ona drąży temat, zadaje kolejne pytania, zastanawia się nad tym, co usłyszy i jeśli odpowiedź nie rozwiewa jej wątpliwości, to przecież musi pytać dalej!

Dzięki temu dowiadujemy się, dlaczego właśnie tak barwne robią się liście jesienią, czemu tak "chętnie" przybierają barwę czerwoną, okaże się, że nie tylko drzewa, ale i ptaki zmieniają swój strój na zimę, najmłodsi poznają powody, dla których gdy jedne ptaki od nas odlatują do ciepłych krajów, inne właśnie nasz region wybierają sobie na miejsce zimowego pobytu. A to tylko pierwszy rozdział tej niezwykle ciekawej książki! 

Kwestie, które tym razem zaintrygowały Kropeczkę, są dość blisko ze sobą związane. Spacer do jesiennego parku skłonił ją do zadania pytań o zmieniające kolory liście, o ich opadanie z drzew, potem pojawiły się ptasie tematy;) - odloty i przyloty. Wszystko to związane jest ze zmianą pór roku - i tego właśnie dotyczy drugi rozdział, w którym mądra sowa Klara posługując się znajdującymi się w pokoju przedmiotami i osobnikami;), przedstawiła obrazowo jak przebiega ruch Ziemi dookoła Słońca, jak zmienia się jej pozycja - i wyjaśniła dlaczego mamy cztery pory roku i czemu w takiej właśnie kolejności następują. Umiejętności ptaków powróciły w ostatnim rozdziale, a dotyczy on latania. To ciekawy temat, a wyjaśnienia go dotyczące pozwalają zdobyć podstawową wiedzę w tej materii, bo jak powiedziała wykładowczyni - sowa Klara: "To bardzo skomplikowane, tak bardzo, że nie mam zamiaru wdawać się w szczegóły";) Ale zaręczamy - porcja wiedzy jest odpowiednia, by najmłodsi mieli nie tylko blade, ale nawet bardziej kolorowe pojęcie o tych sprawach;)

A propos kolorów - dziewczynkom bardzo się podobały ilustracje autorstwa Ilony Brydak: barwne, obrazowe, będące miłym, zabawnym uzupełnieniem w niektórych przypadkach, a w innych - naocznym przedstawieniem poruszanych treści ułatwiającym ich zrozumienie. 

Warto dodać, że autor przemyca też pewne postawy, pokazuje jak cenna jest empatia, serdeczność i wyrozumiałość w traktowaniu innych. Docenione zostało aktywne spędzanie czasu, poznawania świata, rozmowy z bliskimi. Okazuje się, że warto słuchać przestróg mamy, że robienie sobie żartów z innych to niewłaściwy sposób postępowania. Także pod tym względem to wartościowa lektura.
Bardzo szybko się nam skończyła ta lektura;) Kolejnego wieczoru, gdy sięgałam po nową pozycję, Starsza poprosiła: "Poczytaj nam jeszcze o Kropeczce!", a gdy wyjaśniłam, że skończyłyśmy wczoraj tę książkę, była bardzo zawiedziona. Zatem na pewno do niej wrócimy, no i oczywiście okazało się, że brakuje nam dwóch tomów, zatem mamy już pomysł na prezent na najbliższą świąteczną okazję;)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki 
"Poznaję świat i kropka! Skąd się biorą pory roku, gdzie słoneczko jest po zmroku"
Autor: Rafał Klimczak
Ilustrator: Ilona Brydak
Wydawnictwo: Skrzat 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Format: 16,5x24 cm
ISBN: 978-83-7915-399-2

Komentarze