"Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki" - kto z kim przestaje...;)Wielbiciele niezawodnego detektywa Pozytywki z niecierpliwością czekali na kolejne intrygujące zagadki, które zachęcą do ruszenia głową, zaskoczą, dostarczą nowych wiadomości o otaczającym świecie. To doskonały trening logicznego myślenia i spostrzegawczości!

Przyznam, że i ja lubię te historie, zresztą wszystkie książki autorstwa pana Grzegorza Kasdepke dostarczają nam wiele radości, bawią, wzruszają, zaskakują, uczą... Starsza uwielbia Kubę i Bubę, którzy towarzyszą jej w zdobywaniu wiedzy, bo jej podręczniki do pierwszej klasy zawierają teksty o przygodach sympatycznych bliźniaków. A do tego "od zawsze" jest wielką fanką detektywa Pozytywki, może nawet największą;) Obie uwielbiają audiobooki, zatem na zmianę wybierają do słuchania przed snem ulubione tytuły. Młodsza - różne, choć kilka żelaznych pozycji można by przytoczyć. Starsza jest bardzo wierną słuchaczką;) Można w ciemno obstawiać, że będzie to po prostu któraś z części przygód dzielnego detektywa! Czasem namawiam na zmianę repertuaru, ale nawet gdy mi się to uda, nie mija parę minut - córka przybiega i stwierdza, że jednak wolałaby detektywa Pozytywkę;) A gdy dodamy do tego fakt, że młodsza siostra często zasypia w trakcie czytania (bo czytamy rzecz jasna na dobranoc, potem włączana jest płyta), to częstotliwość z jaką słuchane są w naszym domu opowieści o śledztwach, które właściciel agencji "Różowe okulary" doprowadził do szczęśliwego końca jest imponująca! 

Pan Krzysztof Tyniec czytający te opowiadania to dodatkowy wabik;) - dzięki jego głosowi historie detektywistyczne hipnotyzują, przykuwają uwagę. Bez wątpienia to idealny tandem autorsko-wykonawczy:) 

Mam nieodparte wrażenie, że wiele pomysłów i rozwiązań autorstwa Starszej to efekt olbrzymiej i niesłabnącej fascynacji detektywem Pozytywką! Zresztą nie tylko na nią charyzmatyczny bohater miał taki wpływ!;) Przekonacie się czytając najnowszy zbiór opowiadań!

To niezwykła pozycja, bo choć sam detektyw się nie pojawia, to dowiemy się o nim sporo i przekonamy się, jak przemożny wpływ ma on na osoby ze swego otoczenia. Zniknięcie założyciela, właściciela i jedynego pracownika agencji detektywistycznej "Różowe okulary" początkowo umyka uwadze mieszkańców kamienicy, w której się owo biuro mieściło. Może to zdumiewać, ale częściowo można to wytłumaczyć zbiegiem okoliczności i szczególnym czasem, gdy zdarzenie to ma miejsce. Opisane zdarzenia mają miejsce we wrześniu, a powszechnie wiadomo, że to czas pełen emocji, załatwiania mnóstwa spraw, powrotu do pracy, szkoły, czasem rozpoczęcia nauki. Po głębszym zastanowieniu i poszperaniu we pamięci zaczynają się klarować inne sprawy - otóż zniknięcie musiało nastąpić latem, a to też gorący czas - i sensu stricto, i z powodu wyjazdów, wycieczek, wypraw przeróżnych, pakowania się, kompletowania ekwipunku. 

Zatem jakieś usprawiedliwienie znaleźć można, choć o wiele lepiej byłoby odszukać samego zaginionego... Mieszkańcy kamienicy teraz zdają sobie sprawę, że detektyw był im niezwykle bliski - nie tylko potrzebny, pomocny, ale też i ważny ze względu na swe usposobienie, serdeczny stosunek do wszystkich, otwartość, życzliwość. Wiele ich także nauczył - każde z ośmiu opowiadań pokazuje, że warto być bacznym obserwatorem, rejestrować szczegóły, zastanawiać się, główkować, myśleć logicznie, kojarzyć fakty. Przyznam, że zagadki intrygowały córki, Starszej udało się znaleźć kilka rozwiązań, na inne naprowadziłam ją nieco;) - i odczytanie odpowiedzi umieszczonych na końcu książki dało nam satysfakcję, że nasze szare komórki mają się nie najgorzej;) 

Wyznam tylko - tu zdradzę przebieg wydarzeń - zatem czytacie na własną odpowiedzialność;) - że Starszą bardzo zmartwiło zakończenie. Z niedowierzaniem dopytywała, jak to możliwe, że detektyw (póki co - mamy nadzieję...) się nie znalazł?! Uznałyśmy to za dobrą monetę - wierzymy zatem, że kolejne opowiadania - już z udziałem tego przesympatycznego bohatera - ukażą się niebawem!

Polecamy
Katarzyna i Starsza
"Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki"
Autor: Grzegorz Kasdepke
Ilustrator: Piotr Rychel
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Liczba stron: 80
Format: 14x 19,7 cm
ISBN: 978-83-10-13146-1

Komentarze