"Kim i Ktoś z Nikim" - przyjaźń ma megamoc!:)Nieco enigmatyczny tytuł tej książki to zapowiedź doskonałej zabawy, jakiej dostarczy lektura. Nie przypadkiem wyrazy zapisane są wielkimi literami - to nie zaimki, ale takie oryginalne imiona! A jako że są to imiona znaczące, to dialog bohaterów przeradza się w radosne przekomarzanie, zabawę słowami, są tak lubiane przez najmłodszych sekrety (Młodsza wciąż czyni nam przeróżne wyznania i cieszy się, że mamy wspólną tajemnicę, czasem łączącą wszystkich członków rodziny;)). 

Otwierając tę książkę wkraczamy do świata, który rządzi się prawami zrozumiałymi dla najmłodszych, jak dla nich skrojonego - tu zdarzyć się może wszystko, każdy pomysł da się zrealizować, nie ma przeszkód nie do pokonania, króluje fantazja, żywiołowość, działanie, kreatywność. 

Hasłem tej lektury mogłoby być "odkrywanie" - Kim, sympatyczna dziewczynka w sukience w wielkie grochy, otwiera skrzypiące drzwi... Co z nimi znajdzie? Ach, w tym wypadku trafniejsze będzie pytanie: "Kogo spotka?" Tajemnica budzi ciekawość, ale może też wielkie znaczenie ma determinacja dziewczynki, fakt, iż nie zraża się brakiem otwartości interlokutora. Znakomicie odnajduje się w tej sytuacji, podejmuje grę, pyta i odpowiada, nakłania i ośmiela - i jakie skuteczne okazuje się to działanie!

Kim, Ktoś i Nikt przekonują się czy też utwierdzają w przekonaniu, że przyjaźń jest sprawą bezcenną, niezwykle ważną, taką, która potrafi zmienić... niemal wszystko! Czytając tę opowieść upewniamy się, że tak właśnie jest - przecież w przypadku bohaterów tak właśnie się stało!

Przyjaźń to taka budująca siła, okazja do przekroczenia siebie, doświadczenia czegoś odmiennego, bycie przyjacielem procentuje - jesteśmy dla innych, ale też my sami z tej sytuacji korzystamy. Zresztą - wiele pozytywnych emocji wypływa z tej lektury i jeszcze wiele przemyśleń pojawi się w Waszych rozmowach w trakcie czytania, po skończeniu tej historii. 

Do takiej refleksji zachęca także autorka - na końcu książki znajdziecie propozycję podzielenie się swoimi odczuciami i myślami odnośnie Waszych przyjaciół. I to niebezinteresownie;) - dzięki wysłaniu swej pracy możecie - jako laureaci konkursu - stać się posiadaczami pracy autorstwa pani Jolanty Marcolli. 

Nie sposób nie wspomnieć o ilustracjach - są magnetyzujące! Pełne detali, niebanalnych przedstawień, są jakby odzwierciedleniem śmiałych marzeń i pomysłów najmłodszych. Nasycone kolory, barwne plamy, które dają początek niezwykłym formom. Oryginalny pomysł wyróżnia tę pozycję i sprawia, że świat przedstawiony przyciąga, skupia uwagę, zapada w pamięć.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki 


"Kim i Ktoś z Nikim"
Autor i ilustrator: Jolanta Marcolla
Wydawnictwo Jedyne Takie 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 20x23 cm
ISBN: 978-83-942785-1-9Komentarze