"Pierwsza encyklopedia. Straż pożarna" - tajniki fascynującego zawoduKtóż nie lubi, nie ceni strażaków?! Pytanie retoryczne - fascynują nas niezależnie do tego, ile mamy lat;) Najmłodsi mają swojego strażaka Sama, starszacy śledzili serial "Strażacy". Moja mama - była nauczycielka z długoletnim stażem, wspomina, że gdy pytała uczniów o plany na przyszłość, to chłopcy jak jeden mąż chcieli zostać strażakami;) Dlatego też gdy czwartego maja zdjęła rano flagę, wieczorem żałowała - "A mogła dziś jeszcze powisieć - dla strażaków". A dziewczyny? Także uwielbiają takie klimaty! Młodsza ma w listę zawodów, które pragnie wykonywać (jednocześnie albo na zmianę;)) i wśród czterech żelaznych pozycji jest właśnie bycie strażakiem!:) Często budują też bazę - remizę, wiedzą doskonale, że strażacy mają tam w pewnym sensie drugi dom, bo dyżury trwają długo, że wśród sprzętu jest i toporek, a wśród pojazdów także i te latające. Ale oczywiście choć jesteśmy pasjonatkami tematu, to nie da się ukryć, że mnóstwo ciekawych wiadomości dzięki "Pierwszej encyklopedii. Straż pożarna" zdobyłyśmy!

To już tradycja, że kolejne tomy tej serii budzą mnóstwo pozytywnych emocji - bo to połączenie ważnego tematu i ciekawego jego przedstawienia. "Pierwsze encyklopedie" pozwalają najmłodszym cieszyć się odkrywaniem świata, który po części jest im bliski - co daje radość odnajdywania znanych treści, a z drugiej strony zawierają one mnóstwo nowych informacji, pokazują to, co nieoczywiste, przedstawiają te wiadomości, które są mniej znane. Co więcej - to obrazowe przedstawienie, bo bogato ilustrowane książki przeznaczone są dla najmłodszych, dla których strona wizualna jest bardzo ważna przy poznawaniu nowych treści. 

Zafascynowani pracą strażaków młodzi odbiorcy tej pozycji dowiedzą się niemal wszystkiego o pracy swych idoli. Jak zostać strażakiem? Jak wygląda służba w jednostce? Jakie pojazdy i jak wyposażone mają do dyspozycji strażacy? Ostatni rozdział dotyczy akcji ratunkowych, w których biorą udział bohaterowie tej pozycji. Wszak nie tylko gaszenie pożarów należy do ich obowiązków - ostatnio widziałam dwie jednostki pracujące nieopodal siebie - jedna załoga zabezpieczała miejsce kolizji, druga asystowała podczas formowania koron drzew tuż przy linii wysokiego napięcia. A wzywani są do wielu innych sytuacji, ich pomoc jest niezbędna bardzo często, co nie zawsze może sobie uświadamiają najmłodsi aspirujący do zostania strażakami.

Plusem pozycji z serii "Pierwsza encyklopedia" jest także zamysł książki - każdy rozdział kończy się krótkim quizem, który pozwala sprawdzić wiedzę, utrwalić poznane wiadomości, ale też porozmawiać, wzbogacić zasób słownictw - tego czynnego właśnie. Poza tym to publikacja, która będzie "rosła" z małym odbiorcą - najmłodszych przyciągną i zajmą ilustracje, kolejnym etapem będzie studiowanie opisów, poznawanie treści towarzyszących "dużym" rysunkom. W końcu przyjdzie czas na poznanie bardziej szczegółowych zagadnień opisanych w kolumnach z boku stron. 
Quizy ucieszą te nieco starsze dzieci, choć oczywiście uważni mali słuchacze bez problemu poradzą sobie z zadaniami. 

Świetna, ciekawa, rzeczowa pozycja zawierająca mnóstwo informacji i zajmująca na długo!
Polecamy!
Katarzyna i dziewczynki"Straż pożarna"
Autor: Delphine Huguet
Ilustrator: Robert Barborini, Helene Convert, Yating Hung, Patrick Morize
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Format: 19,5x24 cm
ISBN: 78-83-280-4267-4
 
 
 

Komentarze