"Ortografia - twardy orzech, ale każdy zgryźć go może" - by błędy się nas nie imały;)Pamiętam (choć to tyle lat minęło...;)), że pierwsze dyktanda "za moich czasów" były dość banalne: tekst zapisany na tablicy, czytaliśmy go głośno, pani ścierała po jednym zdaniu i to zdanie trzeba było zapisać z pamięci. Pułapek ortograficznych było niewiele, a i tak różnie z tymi ocenami bywało... Któregoś razu nauczycielka ze zdumieniem zwróciła mi uwagę, że błędnie napisałam imię, które nosi mój brat;) A dziś? Starsza jako pierwszoklasistka już od początku drugiego półrocza co tydzień pisała dyktando - i całkiem nieźle się sobie radziła, bo zajęła na koniec roku trzecie miejsce w kategorii "mistrzyni dyktanda" i pierwsze jako "mistrzyni słowniczka"!

Niestety, znajomość pisowni okazuje się w jej przypadku być nader ulotna... Kiedy ostatnio spisywała swoje wspomnienia;), w kilka pułapek ortograficznych wpadła. A przecież na koniec roku wszyscy uczniowie otrzymali słowniki i pani zapowiedziała solidną pracę z nimi już od września! Zatem wszelkie pomoce i niezawodne sposoby na przyswojenie zasad ortografii są mile widziane.

Dobrym pod względem merytorycznym, ale i także miłym dla oka źródłem wiedzy jest niniejsza publikacja. Myślę, że wiele osób bez wahania mogłoby przywołać wiersze zapamiętane z lekcji w szkole podstawowej - dzięki nim rozmaite wiadomości zostają w głowach na dłużej. Tak też będzie zapewne dzięki lekturze tekstów zebranych w tej książce. Autorka - Eliza Piotrowska - jest znana z rymowanych opowieści, które najmłodsi bardzo lubią, możemy zatem założyć, że i te wiersze z takim samym odbiorem się spotkają!  

Zabawne rymowanki przywołują zasady ortograficzne, utrwalają wyjątki, systematyzują wiedzę w tej materii, a urocze ilustracje sprawiają, że poznawanie tych tekstów nie kojarzy się z żmudną nauką. To raczej ciekawe wyzwanie - nauczyć się wyjaśniać, czemu dany wyraz piszemy w taki właśnie sposób. 

Rymowane teksty zawierają sporo wyrazów eksplikujących wybraną zasadę ortografii, ale z drugiej strony - nie jest ich przesadnie dużo, bo takie "naszpikowanie" sprawia, że trudno wierszyk zapamiętać. Kolorowe litery pomagają utrwalić pisownię, a po lekturze możemy sprawdzić wiedzę w ciekawy sposób - dzięki rozwiązywaniu krzyżówek, łamigłówek, wyszukiwaniu wyrazów synonimicznych, innych form ukrytych w wierszach. Sporo pomysłów, dzięki którym trudne słówka są powtarzane i zapamiętywane. 

Każdy dział kończy się "podsumowaniem" - rymowanką zbierającą wszystkie reguły, a ostatni taki tekst - "Podsumowanie końcowe" daje młodym odbiorcom jeszcze jedną radę - choć reguł jest takie wiele, wyjątków niemało, to można w tej dziedzinie zyskać biegłość dzięki czytaniu! Czytelnicza pasja jeszcze raz okazuje się przynosić korzyści - a lekturę możecie zacząć od niniejszej pozycji!:)

Polecamy
Katarzyna i Starsza
"Ortografia - twardy orzech, ale każdy zgryźć go może"
Autor: Eliza Piotrowska
Ilustrator: Ola Krzanowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 112
Format: 16,5 x 21,5 cm
ISBN: 978-83-10-13086-0


Komentarze