"Trolle" - najsolidniejsze kompendium oraz mnóstwo ciekawych zadań:)Trolle raczej nie kojarzą się nam pozytywnie - do tej pory mieliśmy - jako odbiorcy rozmaitych tekstów kultury - do czynienia z tymi istotami, które cechowała złośliwość, były one psotne, niemiłe, można wręcz stwierdzić, że trudny charakter to znak rozpoznawczy osobników noszących to miano. 

Ale bohaterowie filmu wyprodukowanego przez DreamWorks Animation i 20th Century Fox, który swą premierę miał pod koniec ubiegłego roku, to postacie na wskroś sympatyczne, budzące pozytywne uczucia, barwne - nie tylko zewnętrznie, ale i charakterologicznie;) Choć ich fizjonomia nie jest przesłodka w myśl kanonów obowiązujących w filmach dla młodych odbiorców, to jednak nie sposób nie polubić ich, nie uśmiechać się na widok tych stworków: pełnych pasji, rozśpiewanych, kolorowych, odważnych, z determinacją podejmujących się nawet trudnych, ryzykownych zadań. 

Jak bardzo podoba się najmłodszym opowieść o dzielnych, kreatywnych trollach, wiedzą ci, których pociechy ten film miały okazję obejrzeć. Trollomania zaowocowała wysypem rozmaitych okolicznościowych produktów: dziewczynki z wielką radością przyjęły pomysł Mikołaja, który jak widać - jest bardzo "na czasie", bo otrzymały figurki bohaterek - Poppy i DJ Zuzę. Ta ostatnia jest nieodłączną towarzyszką Młodszej (nawet w tej chwili leży na podorędziu;)), bo jako sześciolatka jest idealną odbiorczynią emocjonującej opowieści filmowej, ale też idealną adresatką publikacji, które chcę dziś bliżej przedstawić. 

Jako pierwsza film obejrzała Starsza - do kina wybrała się z koleżankami z grupy tanecznej. Gdy opowiadała treść, zdziwiła nas informacja, że trolle obawiały się bergenów, którzy pragną... zjeść małe, kolorowe istotki! "Co za okrutny pomysł!" - pomyślałam, ale przecież na podobnym rozwiązaniu fabularnym opierają się także bajki o smerfach, nawet i klasyczna baśń o Jasiu i Małgosi też wątek planowania konsumpcji ma w swej treści. 

Oczywiście to nie powielenie znanych fabuł - trolle są przedsiębiorcze i zdeterminowane, by walczyć o siebie, o współplemieńców, księżniczka Poppy postanawia podjąć się misji ratowania poddanych, ale w decydującej chwili nie własne dobro bierze górę, lecz empatia, współczucie, chęć pomocy potrzebującym. Zachęcamy zatem do poznania tej historii (animacja jest już dostępna na płytach dvd), a także do sięgnięcia po publikacje świat trolli przybliżające, zachęcające do łamania głowy, twórczych działań i zabawy!

Większe formaty;) to książki z dodatkami - do wyboru mamy 600 naklejek lub dwadzieścia cztery brokatowe tatuaże. Jak widzicie, zdecydowanie się na jedną pozycję nie jest łatwe, zatem polecamy zaopatrzyć się w obie - bo zamieszczone w nich zadania rzecz jasna nie dublują się. W obu znajdziemy pewniaki, jeśli chodzi o temat rozrywek umysłowych dla najmłodszych - są labirynty, dopasowywanie puzzli, wyszukiwanie różnic, wskazywanie brakujących elementów wzorów. Młodszych ucieszą rysunki do kolorowania, także proponujące bardziej kreatywne podejście do tematu - stworzenie barwnego portretu Harper lub zaprojektowanie wystrzałowej fryzury dla bliźniaczek Satyny i Szenili. Dla tych, którym czytanie i pisanie nie jest obce, ciekawym wyzwaniem będą szyfry i ukryte wiadomości. Każda z książek to trzydzieści stron ciekawych zadań ćwiczących spostrzegawczość, zachęcających do twórczych działań, pozwalających na doskonalenie trudnej sztuki czytania:) A jeśli już w tej materii osiągnięta została biegłość, wówczas warto sięgnąć po "Trollastyczny przewodnik" - przesolidne opracowanie przypominające filmową przygodę, a dodatkowo przybliżającą świat trolli i bergenów, ich zwyczaje, wygląd i typologię;). Kolejne strony to portrety bohaterów - wizerunkom odmalowanym słowami towarzyszy wiele barwnych ilustracji. Dowiemy się, jak wygląda świat trolli i życie bergenów, poznamy romantyczną historię miłości Brydzi i króla Gryzka... W książkach znajdziemy liczne sekrety i ciekawostki, uzyskamy odpowiedzi na dręczące wątpliwości, a także mnóstwo wiadomości, o których nawet nie mieliśmy pojęcia!

Wszystkie trzy pozycje bez wątpienia wywołają uśmiech na twarzach dzieci, a potem - zapewnią długie godziny przyjemnego poznawania, wykonywania zadań.

Polecamy
Katarzyna i Młodsza

"Trolle. 600 naklejek"
Autor: Anna Porowska
Ilustrator: Dreamworks
Wydawnictwo: Egmont
Okładka: miękka
Liczba stron: 32
Format: 20,5x28 cm
ISBN: 9788328122192

"Trolle. Trollastyczny przewodnik"
Okładka: twarda
Liczba stron: 64
Format: 16,5x21,5 cm

"Trolle. Książka z tatuażami"
Okładka: miękka
Liczba stron: 32
Format: 20,5x29,5 cm
ISBN:  9788328122208
Komentarze