"Cztery poru roku" - poetycki obraz przyrody
Jak fascynująca jest przyroda! Niezależnie od tego, czy tematem są zwierzęta duże czy małe, te bardzo egzotyczne lub żyjące "nieopodal" - wszystko to zaciekawia, zachwyca... Intrygują wiadomości naukowe - długość skoku, wielkość, sposób odżywiania, zwyczaje, ciekawostki, ale nie mniej podoba się poetyckie ujęcie przyrody - bo właśnie taki jej obraz najczęściej przemawia do nas. 

Koncerty świerszczy, pola malowane na różne odcienie zieleni, barwy kwiatów, owoców, zapachy, różnorodność świata przyrody potrafi olśnić - żałujemy, że to piękno przemija, ale przecież powróci! Zresztą kolejna pora roku ma dla nas nowe zachwyty, cieszy swą wyjątkowością, odmiennymi barwami, dźwiękami. 

To piękno i powtarzalną niepowtarzalność pór roku przekazują młodemu odbiorcy autorzy tej pozycji - poeci Barbara Lewandowska, Jerzy Kierst i Tadeusz Kubiak oraz ilustratorzy - Anita Paszkiewicz-Tokarczyk i Mirosław Tokarczyk. Wspólne dzieło ucieszy i maluchy zachwycające się barwnymi rysunkami zwierząt - niekiedy poddanych lekkiej antropomorfizacji, ale doskonale rozpoznawalnych, przybliżających najmłodszym świat przyrody. Spodobają się na pewno wiersze - poetyckie obrazy pór roku dalekie są od typowych rymowanek - autorzy operują niebanalnymi porównaniami, zaskakująco zestawiają rozmaite pojęcia. Znajdziemy i zabawę słowem, przenośnie zwracające uwagę na dostrzeżone przez poetów obrazy, dźwięki, zapachy. 

Każda z pór roku zyskała ciekawy portret - wiosenne przebudzenie to zachwyt nad rodzimą przyrodą, zwierzęta krzątające się w poszukiwaniu jedzenia, radość wywołana zmianami w przyrodzie. Lato kojarzy się nam z wakacyjną labą, ale w wierszu Barbary Lewandowskiej jest ono bardzo pracowite, zatroskane o to, czy wszystko się zgodnie z planem układa - pięknie ukazała poetka jego krótkość, która zawsze nas zaskakuje u progu roku szkolnego;) Jesień to oczywiście owoce, plony - wiersz "Jesienne dary" przekazuje w rymowanej, zrytmizowanej formie to całe bogactwo. Zimą często zdarza się nam przez okno, z ciepłego wnętrza obserwować zmiany w przyrodzie - podobnie jak bohater wiersza Tadeusza Kubiaka. Ale i ta pora roku ma wiele uroku - przekonajcie się, że poezja może równie ciekawie opowiadać o przyrodzie i zmianach w niej zachodzących.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Cztery poru roku"
Autor: Jerzy Kierst, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska
Ilustrator: Anita Paszkiewicz-Tokarczyk, Mirosław Tokarczyk
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Format: 24x17,5 cm
ISBN: 978-83-10-13158-4Komentarze