"Jak to działa? Zwierzęta" - obrazowo i wciągająco o świecie fauny;)Jak natura wszystko doskonale wymyśliła! Doskonałe przystosowania, perfekcyjne wyposażenie, trafnie dobrane umiejętności, wygląd bez zarzutu - zwierzęta są obiektem zachwytów nie tylko najmłodszych, choć to chyba ta grupa wiekowa najbardziej angażuje się emocjonalnie w podziwianie i poznawanie. Ileż młodych osób deklaruje, że uwielbia zwierzęta? Ile ochoczo wybiera zawód wokół tego tematu krążący? (Młodsza chce być i weterynarzem, i ornitologiem;)) Nic więc dziwnego, że taka pozycja jak nowa autorska książka Nikoli Kucharskiej stanie się wymarzoną lekturą i bezcennym źródłem informacji - wszak o ulubieńcach nigdy za wiele!:)

Najmłodsi na pewno będą zazdrościć Klarze - bohaterce tej książki - dziadka... Ma on olbrzymią wiedzę, wielkie pokłady cierpliwości, by wyjaśniać wnuczce wszelkie trudne kwestie, a do tego talent plastyczny - bo niezwykle obrazowo przedstawia zwierzęta bliskie nam i te "ciut" dalsze. Na szczęście możemy sięgnąć po tę niebanalną pozycję i zdobywać nowe wiadomości dzięki dziadkowi Klary - a swoją drogą: warto i członków własnej rodziny pociągnąć za języki, na pewno wiele ciekawych rzeczy dzięki temu możemy się dowiedzieć ("nasz" dziadek jest specjalistą od roślin wszelakich i najlepszym meteorologiem!).

Ci, którzy są fanami twórczości autorki, bezbłędnie rozpoznają jeden z przekrojów (tak, ten najmilszy z punktu widzenia wielu osób z naszej rodziny - przedstawiający kota:)) - bardzo podobny pojawił się w książce "Opowiem ci, mamo, co robią koty" - tyle, że wówczas mieliśmy do czynienie z imponującymi gabarytami Gbura, a tu jest przeciętny... Cóż  ja piszę?! Przeciętny kot? Wprost przeciwnie - jest nadzwyczajny - to naturalne w przypadku felis domesticus! Wie o tym każdy posiadacz takiego czworonoga - wiele rzeczy można zaobserwować (my od siebie dodamy, że kot ma po pięć palców w przednich łapkach i po cztery w tylnych), są czasopisma dla fanów domowych czworonogów, ale w książce "Jak to działa? Zwierzęta" przedstawiono nie tylko te najbardziej znane i popularne okazy fauny - są i mniej typowi domowi pupile (jak choćby szczur czy ara - w końcu nie każdy znajdzie w domu miejsce na 95 centymetrowego ptaka!), a także nasi bracia mniejsi, których spotykamy w parku, w lesie czy wiejskim gospodarstwie. 

Każdy z czterech rozdziałów otwiera rozkładówka pokazująca wybraną lokalizację przedstawicieli fauny. Pełen szczegółów rysunek wzbogacony od dymki to okazja do zaintrygowania tematem - Klara dzieli się swoimi wątpliwościami, zadaje wszechwiedzącemu dziadkowi masę pytań i jeśli również Was one zaciekawią, to przestudiujcie wnikliwie "przekroje" na kolejnych stronach! 

Owe "przekroje" w niebanalny sposób obrazują to, co w danym zwierzęciu siedzi - upodobania, zwyczaje, umiejętności, ciekawe przystosowania. Dzięki symbolicznym rysunkom dowiadujemy się, co zwierzęta jedzą, jak się rozmnażają, jak działają ich zmysły, kiedy są aktywne... Nie będę kusić się o wymienienie wszystkich ciekawostek, to tylko zachęta - bo jesteśmy wszystkie (jak jeden mąż!;)) przekonane, że to świetna pozycja - zabawna i kształcąca, oryginalnie ujmująca temat - zatem gratka dla fanów fauny i genialna pomoc, by w sobie tę pasję obudzić!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Jak to działa? Zwierzęta"
Autor, ilustrator: Nikola Kucharska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 24x32 cm
ISBN: 978-83-10-13169-0


Komentarze