"Nigdy tego nie zapomnę" - spotkanie, które zmienia życiePotrzebują i najmłodsi autorytetów. Często są to osoby najbliższe - panie przedszkolanki czy nauczycielki, ale też sportowcy, gwiazdy sceny. Na pewno to lepszy wybór niż zafascynowanie kolegą czy koleżanką z podwórka namawiającym do niezbyt bezpiecznych zachowań czy niewłaściwych postępków. Najlepiej oczywiście byłoby wzorować się na kimś, kto jest imponuje, ale i istotnie jest godny tych zachwytów. Jak znaleźć takiego człowieka? Czy jest to możliwe? Niewątpliwie taką Osobą jest papież Franciszek!

Wiele dzieciaków doskonale zna postać Ojca Świętego Jana Pawła II - jest on patronem szkół i przedszkoli, wspominamy Go i dobrze pamiętamy. Nie sposób zapomnieć o człowieku, który tak wiele zrobił dla zbliżenia do siebie wyznawców różnych religii, pielgrzymował po całym świecie, był blisko zwykłych ludzi, natchnął ich nadzieją. Poznać go i być świadkiem jego działań mieli okazję rodzice dzisiejszych maluchów, zatem to niesłychane zrządzenie losu, że i najmłodsi mogą w osobie obecnego papieża odnaleźć człowieka niezwykle charyzmatycznego, o wyjątkowej sile charakteru, zdecydowanie wyrażającego swe poglądy, a przy tym przecież tak wielkodusznego, ciepłego, kochającego dzieci, pochylającego się nad potrzebującymi. 

Doskonale pamiętamy rozmaite historie związane z Janem Pawłem II - ukochane kremówki, podróżnicze pasje - pływanie kajakiem, narciarstwo, wędrówki po górach, teatralną i literacką przeszłość. Te opowieści zapadają w pamięć, osoba papieża staje się bliższa, stąd tylko krok do poznania głębszego, do naśladowania (na miarę możliwości), życia zgodnie z przyjętymi zasadami. 

Bohaterowie "Nigdy tego nie zapomnę" są widoczni na okładce - to papież Franciszek i przytulający się do niego chłopiec, Marcin. Wraz z rodziną miał okazję spotkać Ojca Świętego, być na audiencji, doświadczyć bliskiej obecności tego wyjątkowego człowieka. 

Towarzyszymy rodzinie Marcina w chwilach przed wyprawą i w zdarzeniach mających miejsce po audiencji. Chłopiec, jego siostra Tereska, mama i babcia wraz z innymi pielgrzymami wybierają się do Watykanu, a podekscytowanie związane z tym wyjazdem równe jest temu, co przeżywają wszyscy wspominając to szczególne spotkanie. 

Marcin opowiada koledze o audiencji, jego siostra uzupełnia opowieść informacjami, które zaczerpnęła z "grubej książki o papieżu". Z tych relacji wyłania się postać inspirująca, człowiek pracowity, zatroskany o losy Kościoła i ludzi, pomocny, otwarty na drugiego człowieka... Piękny portret papieża Franciszka wyłaniający się z kolejnych rozmów pokazuje, że może on rzeczywiście stać się autorytetem dla młodych. Marcin doświadczył tego w sposób szczególny - pamięć o zdarzeniach z audiencji każe chłopcu zmienić swoje niewłaściwe postępowanie. Ale i dla czytelnika postać Ojca Świętego może stać się wzorem - w ciekawy sposób poprowadzona narracja pozwala dobrze poznać, docenić i pokochać papieża Franciszka.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Nigdy tego nie zapomnę"
Autor: Renata Piątkowska
Ilustrator: Dorota Łoskot-Cichocka
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 40
Format: 17x24 cm
ISBN: 978-83-7672-498-0

Komentarze