"Panda i duchy" - odnaleźć siebie, być sobą...Obie opowieści o Tafli ("Zdumiewające przygody pandy" oraz "Nowe przygody pandy") wraz z kolejną autorską pozycją Johna J. Mutha - "Trzy pytania" oraz "Pamiętnikiem Blumki" Iwony Chmielewskiej lata temu wpisały się na moją osobistą listę najpiękniejszych, mądrych, poruszających lektur obowiązkowych dla najmłodszych i całkiem dużych.

Pewnie wyobrażacie sobie jak bardzo ucieszyła mnie nowa publikacja Wydawnictwa Debit! Co więcej - w tej chwili już we trzy z przyjemnością te książki czytamy, dyskutujemy, zachwycamy się - parę lat temu również czytałam je dziewczynkom, ale nie da się ukryć, że wówczas rozumiały nieporównanie mniej. Jednak zapadły im w pamięć piękne ilustracje (te balony, imponujący gabarytami panda, wszechobecna zieleń, urocze obrazki namalowane przez Karla i Koo - bratanka Tafli) i z wielką radością odświeżyłyśmy tę literacką znajomość, bo nowa pozycja skłoniła nas do przypomnienia poprzednich przygód. Choć od razu uspokajam - jeśli nie znacie jeszcze opowieści o trojgu rodzeństwa i ich niezwykłym przyjacielu, to możecie zacząć poznawać je od niniejszego tytułu (my też najpierw czytałyśmy "część drugą"). 

Jakie są te opowieści? Magiczne, niespieszne, bardzo ciepłe, pełne pozytywnych uczuć, skłaniające do refleksji, zatrzymania się, zastanowienie nad tym, co nas spotyka. Bardzo często natłok obowiązków, rozliczne zadania i zobowiązania sprawiają, że żyjemy szybko, nastawieni na to, co się zdarzy jutro, planujący kolejne działania, sprawy, atrakcje. Opowieści o Tafli każą nam zwolnić, pomyśleć, dostrzec piękno zwykłych chwil, ich wagę i znaczenie, docenić osoby nas otaczające. 

Wszystkie książki o wyjątkowej przyjaźni olbrzymiej pandy i trojga dzieci mają budowę szkatułkową - Tafla pomaga małym przyjaciołom odkryć ważne prawdy dotyczące życia, relacji międzyludzkich, tego, kim jesteśmy, co jest naszym celem dzięki przypowieściom, usłyszanym historiom, przywołaniu przygód, które stały się udziałem jego krewnych. Nawiązują one do buddyzmu, filozofii zen. W najnowszej opowieści, której wydarzenia rozgrywają się w halloweenowy wieczór, czworo przyjaciół bierze udział w tradycyjnej zabawie, ale przygotowania do niej, przebieranie się, stają się okazją do poruszenia tematu tożsamości, naszych różnych obliczy czy też masek, które zakładamy wchodząc w rozmaite relacje. 

Interesującym zagadnieniom i refleksjom towarzyszą niebanalne ilustracje - wysmakowana warstwa wizualna łączy barwne akwarele i biało-czarne prace obrazujące treści przekazane w przypowieściach Tafli - w przypadku tej, trzeciej pozycji - z kroplą koloru. Nie wątpię, iż książka Was zachwyci, a na pewno dla wielu czytelników stanie się okazją do rozmowy, rozważań, przewartościowań - na to nigdy za wcześnie!

Jeszcze dobra wiadomość dla tych, którzy dopiero zaczną swą przygodę z twórczością Jona J. Mutha - pierwsza książka z tego cyklu w tym miesiącu zostanie wznowiona, można liczyć, że i część drugą zobaczymy niebawem w księgarniach!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Panda i duchy"
Autor, ilustrator: Jon J. Muth
Wydawnictwo: Debit
Oprawa: twarda
Liczba stron: 40
Format: 26,5x27,8 cm
ISBN: 978-83-8057-133-4
Komentarze