"Czy polubisz moją breję?" - kulinarny sprawdzian siły przyjaźni;)Niektórzy bohaterowie to nietuzinkowe postacie. Potrafią namówić debiutującego czytelnika do ponownego przeczytania właśnie kończonej lektury ("Mieszkamy w książce"), zatem może się i tak zdarzyć, że i zdołają skłonić milusińskich do małej rewolucji w jedzeniu, do spróbowania czegoś, co wygląda nieco inaczej;) Bo przecież - przyznajmy szczerze - raczej nie serwujemy najmłodszym dań odstręczających, o niemiłym zapachu. Wprost przeciwnie - rodzice prześcigają się w dekorowaniu, wymyślaniu ciekawych potraw, wynajdywaniu atrakcyjnych przepisów... A potem słyszymy: "Ale w przedszkolu pani kucharka lepszą zupę robi. A w szkole to dostajemy smaczniejsze kotlety"... 

Jeśli więc Leon, mimo wielkich oporów, podejmuje tę odważną decyzję, której skutki zostały malowniczo przekazane przez autora, to i każdy młody odbiorca "Czy polubisz moją breję?" powinien wziąć z niego przykład - spróbować tych "mniej typowych" dań.

Nowa pozycja o przygodach dwojga przyjaciół: świnki i słonia, to nie tylko wyprawa w kulinarne zakamarki obce dla nas i nieco przerażające, to też obraz przyjaźni - takiej wypróbowanej, prawdziwej, trwałej. Ta znajomość pokazuje, że można się bardzo różnić, ale nie przeszkadza to w stworzeniu bliskich więzi. Uświadamia, że bycie przyjacielem zobowiązuje - liczymy na czyjąś pomoc, wsparcie, ale też i sami musimy być gotowi je okazać. 

Odważną decyzję Leona będącą odpowiedzią na prośbę zawartą w tytule tej książki, a wyrażoną przez Malinkę, możemy też potraktować jako otwarcie na nowe doświadczenia, śmiałość w poznawaniu nowych rzeczy, ciekawość sprawiającą, że nie zamykamy się w wąskim kręgu tego, co znane, bezpieczne, sprawdzone, ale szukamy nowych dróg, innych doznań. 

Reakcja przyjaciela daleka jest od entuzjazmu - ale to kolejna ważna lekcja wynikająca z tej przygody. Leon nie kluczy, nie wymiguje się od odpowiedzi - szczerość to podstawa w relacjach z bliskimi, a lekcja dana przez bohaterów jest klarowna, sugestywna i zapada w pamięć.

Niedługa lektura - ale na długo (początkujący czytelnicy będą puchnąć z dumy, że tyle razy przeczytali książkę - i to dość długą, 58 stron to sporo, prawda?;)), dla małych - ale o wielkich sprawach. Zabawnie, bez nadęcia, przekonująco.

Polecamy!
Katarzyna i dziewczynki

"Czy polubisz moją breję?"
Autor, ilustrator: Mo Willems
Wydawnictwo: Babaryba
Oprawa: twarda
Liczba stron: 58
Format: 17,5cm x 23,5cm
ISBN: 978-83-62965-45-8Komentarze