"Psociniec" - psia i kocia opcja pogodzone!:)Wierszowane portrety naszych ukochanych czworonogów - bo psy zdecydowanie królują we wszelkich zestawieniach, a posiadanie kota deklaruje niemal połowa osób żyjących pod jednym dachem z przedstawicielami fauny domowej;) - to urocze opowieści, które z pewnością wywołają uśmiech na twarzach wszystkich czytelników. Spodobają się tym, którzy takich przyjaciół mają "na stanie", ale też i tym, którzy o nich marzą. Może wspólna lektura - z rodzicami - przekona tych ostatnich, że warto przyjąć pod swój dach takiego pupila-towarzysza-druha? Argumentu dostarcza autorka:
"Ale ostatnio uczeni
odkryli, że ludzka istota
powinna mieć psa i kota,
bo bez nich miewa się gorzej." ("Psociniec")

Warto negocjować podając argument lepszego samopoczucia - a przecież taki podopieczny to także mnóstwo innych korzyści: nasza kondycja jest lepsza, gdy regularnie jesteśmy towarzyszami spacerów pieska, najmłodsi uczą się odpowiedzialności, zaś nastrój poprawia obserwowanie jego psot - wiele dowodów na to znajdziemy w zbiorze wierszy Joanny Papuzińskiej, która w krótkich formach potrafi zamknąć bogactwo obserwacji, charakterystyczne zachowania czworonożnych pupili, ale i ich wyjątkowość, ich przywiązanie do nas - i nasze do nich.

Począwszy od limeryków, które zgodnie z regułami gatunku mają nieco absurdalne zabarwienie, ale są jednocześnie bardzo trafnym komentarzem do koci-psich zachowań, poprzez urocze kołysanki czy dłuższe wiersze obrazujące niebanalnie, bo dzięki poetyckim zabiegom, istotę i wyjątkowość zwyczajów naszych czworonożnych pupili aż po wiersze na poły instruktażowe, w oryginalny sposób wyjaśniające, jak opiekować się przyjacielem-zwierzakiem - wszystkie to utwory są świadectwem i wielkiej sympatii do "braci mniejszych", i doskonałego warsztatu. Zapadają w pamięć, podobają się małym i dużym, wzruszają i bawią. 

Nie mniej zachwytów wywołuje szata graficzna tej pozycji. Portrety psów i kotów autorstwa Joanny Rusinek z jednej strony genialnie oddają charaktery i usposobienie bohaterów, z drugiej - noszą pewne znamiona twórczego przekształcenia, bo dostrzec można w nich pewną nutkę personifikacji. Bardzo zresztą zrozumiałą! Wiele osób dostrzega wyjątkową inteligencję swoich pupili, konwersuje z nimi i naradza się;) Niniejszy zbiór przeczytałam naszej Luśce, która wnikliwie słuchała, choć w pewnym momencie zniecierpliwiła się nieco (przy "Kociej kołysance" - ale cóż w tym dziwnego - to był już trzeci wiersz o kotach!!! - na szczęście proporcje później się wyrównują, zatem polecamy książkę wszystkich - kociarzom, psiarzom, tym, co mają oba te zwierzaki "na pokładzie" i tym, co jeszcze w planach mają takie powiększenie rodziny!;)

Polecam
Katarzyna "Psociniec"
Autor: Joanna Papuzińska
Ilustrator: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 20x26 cm
ISBN: 978-83-7672-516-1

Komentarze

  1. Przepiękna książka, która zachwyca zarówno treścią, jak i wspaniałymi ilustracjami.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)