Zuza-Łobuza - nie taka straszna zagranica;)Zuza-Łobuza to tak pełna energii dziewczynka, iż może się zdarzyć, że przemknie niezauważenie obok Was w poszukiwaniu kolejnych przygód;) I tak się stało w naszym przypadku. Dopiero teraz mamy okazję zaprzyjaźnić się z tą sympatyczną bohaterką. Same okładki zachęcają najmłodszych do sięgnięcia po te książki, zatem entuzjazm był wielki. Choć i jednocześnie pojawiła się nutka smutku - "Czy będziemy czytać po kolei - pierwszą część, a potem drugą?" - spytała Młodsza w zasadzie retorycznie, no bo jakże inaczej?! Potwierdziłam, ale wyjaśniłam też, że będziemy czytać po kolei szósty i siódmy tom... To oczywiste, że było to nieco zasmucające objaśnienie, więc obiecałam zdobyć/wypożyczyć wcześniejsze części!

No i oczywiście rzuciłyśmy się w wir czytania i połknęłyśmy obie części ekspresowo! Na pewno kluczem do popularności tej serii jest pomysł na przekazanie przygód bohaterki. Zuza pisze pamiętnik, choć może lepiej byłoby użyć słowa - tworzy - bo nie tylko opisuje, ale i ilustruje, obrazuje scenki ze swojego życia, sięga po hasła, dymki, urozmaiconą czcionkę, by jak najlepiej oddać emocje, uczucia, nastrój chwili. I udaje się jej znakomicie!

Naprawdę czujemy się, jakbyśmy byli tuż obok, wspólnie przeżywali przezabawne przygody. Zuza to urodzona optymistka, ma pokłady niespożytej energii, no i nie jest wyidealizowaną, papierową postacią. Jak każdy ma wady i zalety, czasem popełnia błędy, zdarza się jej działać pod wpływem emocji, miewa niesamowite pomysły - i przyznajmy szczerze - chyba każdy chciałby mieć taką przyjaciółkę!

Historie opisane w tych częściach pamiętnika można na pewno uznać za pouczające - przekonujemy się, że ocenianie "na pierwszy rzut" oka może być mylne, krzywdzące. Sprawdza się przysłowie mówiące, że "prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie". Poznamy też nieco bliżej obce kraje - Szwecję - dzięki wakacyjnej podróży państwa Piotrowskich oraz Francję - za sprawą nowego ucznia w klasie Zuzy, Rémiego. Okaże się również - to akurat lekcja dla rodziców - że atrakcyjna wyprawa oznacza dla dzieci oznacza coś zupełnie innego niż dla dorosłych...;) Ale przede wszystkich książki dostarczą czytelnikom sporej porcji dobrego humoru! Opisywane z punktu widzenia młodej osoby zdarzenia potrafią poprawić nawet kiepski nastrój;)

Ta oryginalna forma książek o przygodach Zuzy-Łobuzy sprawdza się najlepiej, gdy czyta je sam młody odbiorca, bo wiele treści jest przekazanych za pośrednictwem ilustracji, zatem cykl ten może zachęcić do czytania, rozwinąć czytelniczą pasję - bo opisane perypetie są niezwykle wciągające. Dlatego też ostrzegamy - nie za bardzo nadają się "Pamiętniki Zuzy-Łobuzy" do czytania przed snem - mają właściwości wybitnie rozweselające i rozbudzające!;)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Pamiętnik Zuzy-Łobuzy. Niech was łoś kopnie"
"Pamiętnik Zuzy-Łobuzy. Francja-elegancja"
 Autor: Alice Pantermüller, Daniela Kohl
Wydawnictwo: Jaguar
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160, 160
Format: 14x21 cm
ISBN:  978-83-7686-553-9, 978-83-7686-564-5

Komentarze