"Ale historia... Zygmuncie, i kto tu rządzi?" - klucz do tajemnicy końca dynastii?Zamiast mnóstwa informacji - choćby i pochodzących z wielu źródeł, bardzo wnikliwie przedstawiających dany temat - możliwość naocznego przekonania się, jak się przed wiekami żyło, jakie obowiązywały prawa, jak się leczono - i wreszcie - kto rządził państwem? - taka niebanalna lekcja historii to najlepszy sposób, by wiedzieć więcej, a co najważniejsze - także zrozumieć rozmaite sprawy.

Historyk, zwany Cebulą, od dłuższego czasu testuje swój wynalazek - ławki przenoszące uczniów w czasie. Genialne urządzenie sprawia, że choć w czasie rzeczywistym mija kilka czy kilkanaście minut, uczniowie przeniesieni w przeszłość spędzą na tej niezwykłej wyprawie wystarczająco dużo czasu, by zdobyć mnóstwo ciekawych informacji. Są one dodatkowo wyjaśnione za pośrednictwem komiksowych historyjek towarzyszących głównej opowieści. Dlatego choć my sami nie mamy możliwości skorzystać z oryginalnego pomysłu na poznanie przeszłych wydarzeń za pomocą wynalazku Cebuli, to i relacja uczniów, a także komiksowe przybliżenie mnóstwa ważnych kwestii są tak ciekawe, że historia stanie się bardziej lubianym przedmiotem, ba - może nawet tym najulubieńszym?!

Tak przedstawione minione dzieje są naprawdę intrygujące. To nie kilka suchych faktów, które trudno połączyć i zapamiętać. Relacjonowane przez osoby, których one bezpośrednio dotyczą, nabierają barw, poruszają, zapadają w pamięć. 

Nowa książka z serii "Ale historia..." ma tradycyjnie już pokazać młodym odbiorcom szersze spojrzenie na sprawy przeszłości naszego państwa. Jak to więc było naprawdę z tą władzą królewską? Jak wyglądało życie mieszczan i chłopów? Jak rozpalano wówczas ogień i jakiej broni używano? Czemu taką popularnością cieszyli się magowie - choć z drugiej strony nie było to bezpieczne zajęcie? Wiele ciekawych kwestii przy okazji znalezienia odpowiedzi na tytułowe pytanie zostanie poruszonych i przedstawionych. 

Poznamy też kolejną osobę z klasy Aleksa - tym razem mająca problemy z ortografią Jolka zapragnie poznać jakieś magiczne zaklęcia, które mogłyby przydać się na co dzień;) A choć los rzuci ją w wiek XVI z dość niewygodnym towarzyszem, to przygoda ta zakończy się bardzo pomyślnie - a czytelnikom dostarczy wiedzy i emocji.

Polecam
Katarzyna


"Ale historia... Zygmuncie, i kto tu rządzi?"
Autor: Grażyna Bąkiewicz
Ilustrator: Artur Nowicki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Liczba stron: 224
Format: 14x19,2 cm
ISBN: 978-83-10-13178-2
Komentarze