Czytam sobie - przepis na zupę i na... życieSztandarowe grono postaci w pozycjach dla młodych czytelników to rozmaite zwierzaki (często poddane personifikacji) oraz rówieśnicy - to lubiani bohaterowie, budzący pozytywne emocje i zachęcający do lektury. Warto jednak poszerzać horyzonty, bo i osoby nienależące do tych grup mogą zaintrygować, dostarczyć nowych przeżyć, podsunąć ciekawe tematy.

Główną postacią przedstawioną w "Porze na pomidora (w zupie)" jest Eufrozyna. To intrygujące imię nosi pasjonatka kucharzenia, dla której zapewne żadne danie nie jest wyzwaniem;) Dzięki wgłębieniu się w treść tej historii, tajniki powstawania zupy nie będą czarną magią;) (Starsza pyta mnie regularnie - i to właśnie "przy okazji", gdy pomidorówka na stole;) - "Jak się robi taką pyszną zupę?!") 

A co najważniejsze - to przepis kompletny i bardzo zdrowy, bo bez dodatku "kostek"! Gotujemy szybko - choć to nie "zupka z torebki", to naprawdę migiem pojawi się na stole - ale tę chwilę, gdy potrawa musi trochę się pogotować Eufrozyna wykorzystuje na lekturę - bardzo dobry przykład, ja też mam taki zwyczaj!:) 

"Pora na pomidora" autorstwa Justyny Bednarek oswaja z codziennymi, domowymi obowiązkami, które czasem wydają się trudne, niekiedy nudne... Okazuje się, że to mylne mniemanie - gotowanie to przyjemność, przygoda, pole do popisu, twórczych działań. No i bardzo przydatna umiejętność!

Równie dobrze jak sprawdzone przepisy kulinarne warto mieć "receptę" na swoją przyszłość. Dobrym wzorem i dla dziewcząt, i dla chłopaków może być Maria Skłodowska - Curie. Jej dokonania pokazują, że żadne przeciwności nie zatrzymają w dążeniu do celu, jeśli bardzo pragniemy go osiągnąć. I słynna zdobywczyni Nagrody Nobla, i jej mąż nie myśleli o wzbogaceniu się czy wygodnym życiu - wszelkie podejmowane przez nich działania miał na celu pomoc innym, popularyzację odkryć, ułatwienie ludziom codziennej egzystencji dzięki wyjątkowym właściwościom odkrytych pierwiastków. 

Młodsi odbiorcy już bardziej biegli w sztuce czytania będą mieli okazję dowiedzieć się, jakie trudności musiała pokonać nasza rodaczka na drodze do dokonania wielkich odkryć, ile trudów i wyrzeczeń kosztowało ją zdobycie wykształcenia, jakie wartości jej przyświecały i ile poświęciła, by prace nad radioaktywnością posuwały się naprzód. 

Znana i lubiana autorka - Ewa Nowak - sprawiła, że czytamy tę opowieść jak pasjonującą i poruszającą historię. Ilustratorka - Nika Jaworowska-Duchlińska - studiowała dostępne materiały, fotografie, by oddać klimat tamtej epoki, emocje towarzyszące zdarzeniom z życia wielkiej noblistki. Dokonania obu pań doskonale się uzupełniają i tworzą piękny, bliski młodym czytelnikom, pomnik osiągnięć Marii Skłodowskiej-Curie.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Pora na pomidora (w zupie)"
Autor: Justyna Bednarek
Ilustrator: Daria Solak
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format: 14,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-281-3181-1


"Droga do Nobla"
Autor: Ewa Nowak
Ilustrator: Nika Jaworowska-Duchlińska
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 64
Format: 14,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-281-2568-1


Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)