"Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie" - o szkole dla szkolniaków;)Ileż się dzieje w szkole! Trzeba tylko umiejętnie zagadnąć, wiedzieć, o co zapytać, a wówczas dowiemy się, jakie miłe rzeczy się dziś wydarzyły, ale też o tym, kto był niegrzeczny, jakie małe (i większe) dramaty miały miejsce. Na szczęście gdy się wspomina po jakimś czasie te zdarzenia, okazuje się, że przykre chwile tracą swój smutny wydźwięk, a radosne jakby się potęgowały. Miłe są takie wspomnieniowe powroty - nawet jeśli nie dotyczą nas samych;)

Przygody Mattisa to sama esencja trzech pierwszych lat nauki - dodajmy, że są to najtrudniejsze lata, bo debiutujący uczniowie dopiero nabywają wielu umiejętności - i tych czysto szkolnych, i społecznych. W klasie trzeba czasem stykać się z osobami mało sympatycznymi, niektóre zasady wcale się nam nie podobają, nauka bywa przyjemnością, ale i zmorą, a do tego najmłodsi muszą zmierzyć się ze starszakami, niekiedy tak niemiłymi jak Joel...

Te trzy pierwsze lata we wspomnieniach kolegi z klasy Duni (którą tak uwielbiamy!) to dowód na to, że choć pewne rzeczy powtarzają się (jak choćby urodzinowe imprezy kolegów i koleżanek), to przecież następują zmiany, dorastanie widać nawet w przypadku takich nieletnich bohaterów. Zmądrzeje Beni Bandzior, a dzieciaki dostrzegą w nim nie tylko złe cechy. Już nie zawsze pani będzie musiała ich pocieszać po przegranej w piłkę, wciąż płaczący kolega nie będzie ronił łez w każdej trudnej sytuacji aż do końca trzeciej klasy. Nastąpi wiele pozytywnych zmian!

Przygody Duni poznaliśmy dzięki Rose Lagercrantz, tym razem chłopięcy świat przekazuje nam autorka oraz jej syn Samuel. Pisarskie geny oraz takie współautorstwo gwarantują, że ta książka powtórzy sukces powieści o Danieli-Duni, która jest bardzo szczęśliwa. Książki mają podobną formę - podzielone na rozdziały, napisane prostym językiem, świetnie oddają emocje najmłodszych uczniów. Autorzy nie stronią od poruszania wszelkich tematów - radosnych chwil i trudnych momentów, a w przypadku tych ostatnich pokazują, jak można radzić sobie w takich sytuacjach.

Ilustratorką - tak jak i w książkach o Duni, jest Eva Eriksson - zatem spotkamy znane nam postacie narysowane charakterystyczną kreską, a ilustracji jest tak wiele, że nawet ponowne przeczytanie - raz po raz - przygód Mattisa (a taką prośbę pewnie wielu rodziców usłyszy), nie nadwyręży zbyt mocno gardeł. Zresztą takie wciągające i prawdziwe opowieści czytelnicy w każdym wieku doceniają! 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie"
Autorzy: Rose Lagercrantz, Samuel Lagercrantz
Ilustrator: Eva Eriksson
Wydawnictwo: Zakamarki
Oprawa: twarda
Liczba stron: 188
Format: 15x21,5 cm
ISBN: 978-83-7776-142-7Komentarze