"W poszukiwaniu czerwonego smoka" - tropiciele na start!Opowieść o poszukiwaniu wielkiej miłości musi mieć stosowny format! A trzeba też wspomnieć, że bohaterem nie jest jakiś mikrus - tylko smok! Nie można też zapomnieć, że ta peregrynacja to nie mała wycieczka, nie każdy znajduje miłość swego życia w sąsiedniej klasie czy na spacerze w parku, niektórzy przemierzyć muszą cały świat, by stworzyć szczęśliwy związek. Zatem duży bohater, ważki temat i imponujące pole wydarzeń to powody dla których książka ma tak okazałe rozmiary - skryje się za nią nie tylko mały odbiorca, ale nawet i prawie pół taty - albo mamy;)

Czerwony Smok wytycza sobie dość intrygującą trasę - raczej wzdłuż kontynentów, nieco naokoło, zakosami, meandrując, kreśląc niejako przeróżne esy-floresy - jego drogę możemy prześledzić w tekście, a także zobaczyć na końcowej wyklejce. Korzysta z rozmaitych środków transportu - i niestrudzenie dąży do celu, którym jest odnalezienie "smoczycy z długimi rzęsami i z pięknymi zakręconymi wąsami" - jak wyjawia w wiadomości przesłanej księżniczce Kamili. Do tej pory Czerwony Smok był jej opiekunem, ale gdy znalazła ona swego wybranka (lub może lepiej - gdy się z Rycerzem wzajemnie odnaleźli;)), przyszła pora zwolnić stanowisko przyzwoitki i pomyśleć o własnym szczęściu;) 

Z jednej strony to intrygujące pozycja dla najmłodszych, bo pokazuje bardzo barwny świat, pełen postaci, z mnóstwem szczegółów. Książka przybliża egzotyczne zakątki, ale i ucieszy możliwością rozpoznania, nazwania znanych zwierząt (są i w swej "zwierzęcej" formie, i upersonifikowane, pochłonięte typowo ludzkim zajęciami). Jednak i nieco starsi odbiorcy znajdą w niej coś dla siebie - choćby tropienie śladów kultury, znany motywów literackich czy filmowych. Z kolei wypowiedzi Smoka przybliżą wielu związków frazeologicznych. 

Jest tu i wiedza z dziedziny geografii, ale też i baśniowe elementy, pochodzące z rozmaitych mitologii - bo nie tylko obie Ameryki odwiedzimy, nie tylko zahaczymy o Europę, przeprawimy się przez Afrykę, zajrzymy do Australii, ale też zanurzymy się w podwodne głębiny (do tajemniczej Atlantydy), wzniesiemy się również w przestworza (gdzie nie tylko ptaki mają swoje królestwo, tu natknąć się można na czarownice i księżniczki;)). 

Zakończenie - choć szczęśliwe i chyba łatwe do przewidzenia;) - jest też bardzo zaskakujące. A nauka płynąca z tej opowieści to ważna lekcja dla młodszych i dla starszych. Wśród bohaterów pojawią się też króliki poszukujące Niebieskiej Marchewki - bohaterowie bliźniaczej książki wydanej niedawno przez Naszą Księgarnię. Jeśli lubicie niebanalne historie i pełne szczegółów wyszukiwanki - to polecamy obie te pozycje!

Katarzyna i dziewczynki


"W poszukiwaniu czerwonego smoka"
Autorzy: Frédéric Bagères, Maud Lienard
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 28
Format: 27,2x37 cm
ISBN: 978-83-10-13117-1


Komentarze

  1. Jakie cuda, wchodzę w to. Zamówimy, czekamy jeszcze na premierę "Rok w krainie magii" ;-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)