"Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi" - najciekawszy temat w atrakcyjnej formie:)"Jak się rośnie?" - zapytała przed chwilą Młodsza. Rodzice starszych przedszkolaków i młodszych szkolniaków są zasypywani pytaniami, indagowani o przeróżne sprawy, testowani z posiadanej wiedzy;)  Tematy okołoludzkie pojawiają się bardzo często, bo pole do obserwacji bogate i dostępne;), ciągle coś zaskakuje, nowe kwestie budzą refleksje. 

Najmłodszych ciekawią różne sprawy - i funkcjonowanie organizmu, jego wygląd, budowa, nasze zachowanie, zwyczaje, nastroje, emocje, usposobienie, zmiany jakim podlegają. Czasem odpowiadamy bez wahania, niekiedy po zastanowieniu, ale bywa i tak, że trzeba sięgnąć do źródeł, sprawdzić to i owo. A i tak zdarza się, że pociecha wciąż wraca do jakiegoś tematu, bo nasze wyjaśnienia - może zbyt skomplikowane czy nie dość obrazowe - ulatują z pamięci. Dlatego w przypadku tej pozycji doceniamy nie tylko za rzeczowe informacje, bogactwo poruszonych spraw, ale przede wszystkim za przystępną formę przekazu: to jakby rozmowa z przychylną, cierpliwą osobą, do tego pomysłową, bo trudne kwestie zostają wyjaśnione przy pomocy analogii bliskich najmłodszym odbiorcom. 

Co także istotne - nie ma tu tematów tabu. Nie zawsze łatwo poruszać kwestie związane z seksualnością, dojrzewaniem, ale też starzeniem się, śmiercią, rozmaitymi nałogami, nieprzyjemnymi nawykami czy objawami. W przypadku tekstu w "Dlaczego ziewamy?" możemy mieć pewność, iż na te trudne pytania dzieci otrzymają mądre, wyważone odpowiedzi, sformułowane językiem adekwatnym i jasnym. Wiele wątpliwości pojawia się w codziennych rozmowach z najmłodszymi, ale też niektóre tematy zaskoczyły Młodszą (która generalnie jest w naszej rodzinie tą najbardziej biologicznie zorientowaną osóbką;)), więc książka nie tylko odpowiada na pytania dzieciaków, ale też poszerza horyzonty, kieruje myśli i zainteresowania w nowe rejony.

Nic dziwnego, że to już trzecia książka w tej serii - wcześniejsze tytuły to "Dlaczego oczy kota świecą w nocy?" oraz "Dlaczego hipopotam jest gruby?". Polecane i lubiane, zaspokajały ciekawość dzieci. Drugi tom rozbudził apetyt na kolejne części, bo skoro pojawiła się następna książka, to czemu nie trzecia, czwarta itd.?;) Cieszymy się, że nie tylko świat zwierząt jest teraz nam bliski, ale i sprawy nas samych dotyczące, bo to temat nośny i aktualny. Dziewczyny bardzo zainteresowały się jeszcze bardziej sprawami związanymi z funkcjonowaniem naszych organizmów, wyciągnęły nieco zapomniany zestaw lekarski, studiują plansze i schematy, fachowo przeprowadzają wywiad, by sformułować diagnozę. No i popisują się wiedzą - bo tak przekazywane wiadomości zapadają w pamięć, więc mali odbiorcy chętnie podzielą się ciekawostkami z bliskimi. 

Dodajmy, że jest to także seria ciesząca estetów;) - pięknie wydana, z aksamitną w dotyku okładką, uroczymi ilustracjami, które są obrazowym, często zabawnym uzupełnieniem haseł. I jeszcze taka sympatyczna - jakby dla Młodszej pomyślana;) - kocia wyklejka!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi"
Autor: Dorota Sumińska
Ilustrator: Joanna Żero
Wydawnictwo Literackie
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128
Format: 21 x 22,5 cm 
ISBN: 978-83-08-06395-8Komentarze