"Cudowna podróż" - niezwykła, owocna wyprawa
Wśród opinii o tej książce często pojawiają się słowa: "klasyka", "przepiękna, poruszająca opowieść". Niewątpliwie są to trafne określenia, choć niestety - zapewne nie każde dziecko porwie historia Nilsa - leniwego, krnąbrnego chłopca, który ukarany za swą chciwość i bezmyślność zostaje zamieniony za sprawą krasnoludka właśnie w takiego tyciego człowieczka... Zdjęcie czaru nie jest łatwe, wiele perypetii przeżyje nieposłuszny i nieco bezmyślny bohater, zanim dokona się w nim przemiana, zanim inni docenią jego ewolucję. 

Dla współczesnych młodych odbiorców lektura może sprawiać pewne problemy - jeżeli nie przepadają za nastrojowością, opisami przyrody, tonacją serio - wówczas pozycja ta może zniechęcić. Brak tu humorystycznych przygód, nad partiami dialogowymi dominują opisowe, a jednak warto przemóc opory, zagłębić się w tę opowieść, dostrzec urok przygód, piękno zmiany charakteru Nilsa Paluszka, jego poświęcenie, docenienie wartości przyjaźni, odpowiedzialności, empatii.

Nils nigdy nie był zbyt czułym chłopcem - początkowo żałuje swojego postępowania tylko licząc na możliwość powrócenia do dawnej postaci. Ale wybrawszy się w podróż z gąsiorem Marcinem, dołączywszy do dzikich gęsi podróżujących na północ kraju, przekonuje się, że pomoc innym daje radość, że odpowiedzialność to nie ciężki obowiązek, lecz poczucie wspólnoty, więzy przyjaźni, dzielone przeżycia. 

Podróż w towarzystwie gąsiora Marcina obfituje w liczne zwroty akcji, nie brak momentów dramatycznych, boimy się o Nilsa, o jego zwierzęcych towarzyszy. Niebawem jednak się okazuje, że przemiana małego bohatera wiąże się ze szczęśliwymi zrządzeniami losu - jego ofiarność, dobroć i empatia owocują pomyślnym biegiem zdarzeń.

Gęsi poruszają się z południa na północ kraju, a gdy nastają chłodne dnie - odbywają drogę powrotną. Podróżowanie wraz z nimi to dla Nilsa lekcja geografii i historii. Kraj oglądany z góry zachwyca, jego piękno wzrusza, budzi dumę i radość z bycia jego obywatelem. Nils, którego spotykamy na pierwszych stronach lektury i ten, którego pożegnamy, zamykając książkę, to zupełnie inna osoba. Towarzyszenie tej przemianie to wzruszająca i piękna przygoda.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki 


"Cudowna podróż"
Autorka: Selma Lagerlöf
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 120
Format: 14 x 20,2 cm
ISBN: 978-83-10-13329-8Komentarze