"Co tak pięknie gra?" - instrumenty nie mają przed nami sekretów!;)Spodobała się nam bardzo ta książka - zachęciły "podglądy", zaciekawiły ilustracje. No i temat okazał się frapujący - mamy wielką przyjemność w odgadywaniu rodzinnie, jaki to instrument słychać w danym utworze, jego fragmencie. Mistrzem w tej dziedzinie jest tata dziewczynek, zatem uświadamia, szuka zdjęć i nagrań w sieci, żeby i córki zyskały solidne podstawy. Nie zawsze to proste zadanie - to szukanie, więc stwierdziliśmy, iż dobrze jest mieć pod ręką takie kompendium jak "Co tak pięknie gra?".

To książka dla pasjonatów rozmaitych zagadnień: młodzi wielbiciele muzyki zyskają niezbędną wiedzę na ulubiony temat - jak brzmią różne instrumenty, jak się nazywają, jakie są między nimi związki i pokrewieństwa;) Osoby z zacięciem historycznym znajdą tu sporo wiadomości ze swej ulubionej dziedziny, dla lubiących przeróżne ciekawostki książka ta dostarczy mnóstwa tego typu materiału.

Instrumenty pogrupowano według źródła wydawania dźwięku - czyli smyczkowe, strunowe, dęte i perkusyjne. Oprócz tego w książce znajdziemy informacje o organach, orkiestrze dętej i tamburmajorze oraz orkiestrze symfonicznej i dyrygencie. 

Portrety instrumentów są bogate i wieloaspektowe - poznajemy budowę, materiał z jakiego są wykonane, sposób gry, historię, przemiany danego instrumentu. Słowom towarzyszą obrazy, które stanowią niebanalne, ciekawe i wartościowe uzupełnienie. Mamy zatem wiernie oddają budowę instrumentów, ich części składowe, ale są też zabawne rysunki pokazujące rozmaite intrygujące kwestie - postacie bawią, a oryginalne skojarzenia i nawiązania sprawiają, że nawet nie-melomani odnajdują przyjemność w bliższym zaznajamianiu się z muzyką;)

Nie można zapomnieć o dźwiękowej stronie książki. Tak, tak - możemy jej "posłuchać"!:) Dzięki kodom QR i odpowiedniej aplikacji w smartfonie czy tablecie poczujemy się jak na prywatnym koncercie, jakbyśmy prowadzili przesłuchania, nabór do orkiestry;) A tak serio - poznamy brzmienie instrumentów dobrze znanych i dopiero poznanych. Takie poznawanie muzyki jest i przyjemne, i owocne. 

Polecamy rodzinnie!:)


 "Co tak pięknie gra?"
Autor: Włodzimierz Izban
Ilustrator: Krzysztof Zięba
Wydawnictwo: Mulitco Oficyna Wydawnicza
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Format: 25 x 22 cm
ISBN: 978-83-7763-247-5


Komentarze