"Idol. Frida Kahlo" - kobiety inspirują!Gdy oglądałyśmy niedawno "Coco", dziewczynki bez wahania zidentyfikowały jedną z bohaterek: "Frida!", "To przecież Frida!" - zakrzyknęły głośno (na szczęście miałyśmy rzadko spotykaną sposobność oglądać film we własnym, trzyosobowym gronie, więc nikomu nie przeszkadzałyśmy;)). Ale nie tylko możliwość rozpoznania ikony kultury powinna nas przyciągnąć do tej pozycji - jej zalet jest zdecydowanie więcej! 

Postać Fridy Cahlo, dotkniętej chorobą, cierpiącej z powodu śladów po niej, zmagającej się z bólem i niepełnosprawnością, pokazuje nam osobę, która pomimo przeciwności i niesprzyjających okoliczności osiąga to, co zamierza, rozwija się, realizuje swoje plany, swymi poczynaniami rozsławia ojczyznę, a także pokazuje, ile warta jest niezależność i nonkonformizm. 

Justyna Styszyńska oraz Marta Kowerko-Urbańczyk mają pomysł na przybliżenie osoby wielkiej i cenionej artystki najmłodszym odbiorcom - po pierwsze cała historia zaczyna się, gdy Frida była dzieckiem - poznajemy realia życia dzieci na początku dwudziestego wieku, dowiadujemy się, dzięki komu Cahlo mogła urzeczywistniać swoje marzenia, działać twórczo, realizować się w pełni. Dobrze mieć takie wsparcie, choć niebagatelną rolę odegrały i inne czynniki - talent, zapał, chęć, by przekazać coś odbiorcom. 

My także - jako czytelnicy i użytkownicy tej książki - mamy okazję być nieco twórczy - to zasługa autorek, które podsuwają tematy do rozmowy, zastanowienia, inspirują do chwycenia za narzędzia do rysowania. Poznajemy zatem Fridę jako małą dziewczynę, towarzyszymy jej w trudnych i bardzo radosnych chwilach jej życia, poznajemy jej ukochanego - Diego Riverę, zdrowotne problemy, sukcesy i pragnienia. A owa wspomniana wcześniej twórczość to malowanie. Któż by pomyślał, jak wiele narzędzi, rzeczy potrzeba, by chwycić za pędzel i przelać na płótno swe uczucia? Dzięki autorkom zaproszeni zostajemy do pracowni artystycznej, możemy niejako "podejrzeć" malarza, poznać tajniki jego pracy. 

Jeśli chodzi o samą "materialną" zawartość, to znajdziemy w tej książce naklejki, kolorowanki, poznamy ciekawe informacje, które zainspirują do plastycznej aktywności: Takie zaznajamianie się z wybitną osobą ułatwia zapamiętania wielu wiadomości, a  pomysły na twórcze działania zachęcają do odkrycia w sobie artysty. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Idol. Frida Kahlo"
Autor: Marta Kowerko-Urbańczyk
Ilustrator: Justyna Styszyńska
Wydawnictwo: Widnokrąg
Oprawa: miękka
Liczba stron: 28
Format: 24x35 cm
ISBN: 978-83-947309-1-8

http://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/wp-content/uploads/2017/05/widnokrag-logo-regular.jpg

Komentarze