"Pięknie dziękuję" - jak przekazać morze ciepłych uczuć? ;)Jak zapatrujecie się na kwestię prezentów? Wolicie dawać czy dostawać?;) Grudniowe dni nastrajają do takich pytań: zastanawiamy się, analizujemy, szukamy, dopytujemy - co też naszym bliskim mogłoby sprawić radość?! Nie zawsze jest to proste, bo jedni powiedzą, że "wszystko mają", inni podrzucą pomysły - ale z tych mniej realnych... Najmłodsi będą co parę dni zmieniać zdanie, co też w danym momencie jest tym najbardziej wymarzonym podarkiem. A przecież okazji do wyrażania wdzięczności miewamy o wiele więcej - nie tylko, gdy ktoś nas czymś obdarowuje czujemy radość i chcemy podziękować. 

Młodsza zawsze docenia, że "mam dla niej czas", Starsza ceni chwile poświęcone na wspólne granie, wszelkie wyjścia i rodzinne działania w kuchni (nawet gdy "pomoc" na pierwszy rzut oka przydaje nieco pracy głównej kucharce;)). A jak można okazać wdzięczność za to, co miłego nas ze strony bliskim osób spotkało? 

Pomysłów pewnie macie bez liku... A może nie?;) Bo w zasadzie jak - oprócz powiedzenia: "Bardzo ci dziękuję" - możemy zademonstrować nasze ciepłe uczucia, radość, podziękowanie? Jeśli brakuje Wam inspiracji, to z pomocą śpieszy autorka książki "Pięknie dziękuję". 

Ellen Surrey podsuwa najmłodszym myśl, że nie tylko piękny, wymarzony prezent to powód do wdzięczności. Miło jest, gdy okażemy ją częściej, za codzienne wysiłki naszych bliskich, za ich pomoc, sympatyczne gesty, pamięć, troskę, poświęcony czas. 

Poza tym mówiąc "bliscy" nie miejmy na uwadze jedynie tych, z którymi łączą nas więzy krwi - pomyślmy o wszystkich osobach, z którymi się spotykamy, którym coś zawdzięczamy - nauczyciela, trenera, lekarkę, nianię. A jak możemy im podziękować? I za co? Czym obdarować? Gdzie się wspólnie wybrać? Co razem zjeść? Wiele ciekawych pytań-zagadnień, mnóstwo okazji do rozmowy, zastanowienia się, przemyślenia rozmaitych kwestii, dostrzeżenia pomocy, wsparcia innych. 

Ulubionym patentem Młodszej na podziękowanie komuś jest "laurka":) Czasem przybiera ona formę rysunku, a że Młodsza rysuje z zapałem i (chyba) pewnym talentem, więc wielką przyjemnością jest otrzymywanie takich wyrazów wdzięczności. Podobny pomysł podsuwa małym odbiorcom autorka - zachęca do wykonania własnoręcznie rozmaitych prac - pocztówek, projektów, laurek, które będą dowodem tego, że doceniamy okazaną pomoc, troskę, sympatię. 

Świetna pozycja do czytania i do rozmawiania o tym, co się wyczytało. Do tego ciekawie zilustrowana. Ale najistotniejszy jest niewątpliwie temat - warto pokazać dzieciom, że nie wszystko się nam "po prostu należy", że dziękowanie, wyrażanie wdzięczności to właściwa i pożądana postawa. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Pięknie dziękuję"
Autor, ilustrator: Ellen Surrey
Wydawnictwo: Babaryba
Oprawa: twarda
Liczba stron: 24
Format: 20,5cm x 27,5cm
ISBN: 978-83-62965-50-2

Komentarze