"Czternasta złota rybka" - smakować każdą chwilęCzy literatura może rozbudzać naukowe zainteresowania? Ta książka jest odpowiedzią na to pytanie - niewykluczone, że młodych czytelników zainspiruje historia Ellie, która wraz z niewiele starszym dziadkiem po raz drugi przeżywającym swą młodość, zgłębia informacje o wybitnych naukowcach oraz ich dokonaniach.

Rodzice jedenastolatki (rozstali się, ale pozostają w dobrych relacjach) to artystyczne dusze. Oboje pasjonuje teatr, mama jest nauczycielką dramy, tata - aktorem (może nie grywa ról, o jakich marzy, ale jednak "pozostaje w zawodzie"). O dziwo, wychowana w takim domu dziewczynka, wcale nie czuje w sobie powołania, by naśladować rodziców. Istnieje przekonanie o przemienności pokoleń, czego dowodem ma być dobre porozumienie między dziadkami a wnukami, lepsze niż w przypadku następujących po sobie pokoleń (rodzice-dzieci). Zatem tym można tłumaczyć fakt, iż Ellie, do tej pory widująca dziadka dwa-trzy razy w roku, po jego przemianie bardzo się zbliża do niego, dzieli naukową pasję, otwiera się na świat odkryć, wiedzy popartej doświadczeniami, naukowych eksperymentów...

Z drugiej strony - jeśli się spędza więcej czasu razem, to jakoś łatwiej znaleźć nić porozumienia. Nie uwierzycie, z czego wynika to zbliżenie rodziny! Dziadek mieszka niedaleko, w tym samym mieście, a jednak tak rzadko się była okazja do spotkań. Nestor rodziny był zajęty swymi badaniami, a ich efekt sprawił, że to teraz on musi trafić pod opiekę swojej córki, gdyż... jest niepełnoletni!;) 

Jak to możliwe? Po prostu - możliwe!;) W świecie nauki wciąż dochodzi do nowych odkryć, a dziadek Melvin (teraz nazywany po prostu Melvinem, wszak wygląda na czternastolatka;)) od dłuższego czasu nad tym tematem pracował. Niebagatelną rolę odegrała też pewna meduza, którą teraz trzeba odzyskać, ale też poradzić sobie w nowej sytuacji - dziadek musi odnaleźć się w szkole, odtworzyć laboratorium... Ma zapędy, by wciąż wychowywać córkę (sporo teraz od niego starszą;)), zreformować szkolnictwo i pokazać całemu światu, jak wielkim jest naukowcem.

Z kolei Ellie, mimo że młodsza, też musi sprawować opiekę (dyskretną;)) nad tym ekscentrycznym "kuzynem". Szuka bratniej duszy, swojej drogi w życiu, własnej pasji... Dziadek podsuwa jej tematy do rozmyślań przywołując postacie wielkich naukowców (na końcu książki znajduje się "Galeria uczonych autorstwa Ellie"). Choć dziadek jest gorącym orędownikiem postępu, to dziewczynka ma pewne wątpliwości... Jej naukowo-humanistyczne skłonności sprawią, że historia potoczy się w sposób, który nas pewnie zaskoczy. 

Pełna humoru, ale też ważkich przemyśleń, inspirująca i rozbudzająca zainteresowania nauką, poza tym pokazująca wagę rodzinnych więzi - "Czternasta złota rybka" to warta poznania lektura!

Polecam
Katarzyna


"Czternasta złota rybka"
Autor: Jennifer L. Holm
Ilustrator: Tad Carpenter
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Liczba stron: 208
Format: 13,5x20,4 cm
ISBN: 978-83-10-13301-4Komentarze