"Czyj to nocnik?" - by dzielne maluchy pożegnały pieluchy:)U nas wciąż mają miejsce akcje przywłaszczania sobie przeróżnych przedmiotów przez nasze dwie podopieczne;) - kotka i suczka uwielbiają zabawki i chyba uważają, że dziewczyny mają ich za dużo, zatem wciąż są przeprowadzane podchody, by uszczuplić te zasoby Starszej i Młodszej. Kotka bardzo skrupulatnie chowa zabrane rzeczy, a suczka od razu testuje ich wytrzymałość, zatem gdy się w porę nie spostrzeżemy, to i nie ma już czego odbierać... 

Nie są więc takie miłe nasze pupilki jak zwierzątka z książeczki "Czyj to nocnik?", choć pewnie są równie ciekawskie. A co zaintrygowało bohaterów? Tytułowy przedmiot!;) Interesują też różne kwestie z nim związane, a przede wszystkim - do kogo owa praktyczna i bardzo potrzebna rzecz należy. 

"Czyj to nocnik?" - pytanie to jak bumerang wraca na każdej rozkładówce, kolejne zwierzę zadaje je sobie i potwierdza użyteczność tego utensylium;) Wszak potrzeby - małe i duże - miewają wszyscy, więc i Słonica Rita, i Kotka, Misio, Świnka, Żyrafa Ziuta, pani Zebra, Lisek i pan Krokodyl doceniają przydatność i niezbędność nocnika. Ale ich przymiarki są tylko symboliczne, no i oczywiście ograniczają się do pytań, nie anektują znalezionego/napotkanego;) nocnika na swoje potrzeby.

I bardzo dobrze! Wszak ostatnie dwie zwrotki wiersza przynoszą odpowiedź na pytanie, do kogo ten praktyczny i użyteczny przedmiot należy! Otóż pojawia się mała osóbka, która od razu chce z niego skorzystać. Sympatycznym rozwiązaniem jest zastosowanie uniwersalnego przekazu, trafiającego i do chłopców, i do dziewczynek, bo bohaterem jest "dziecko" (choć rysunek towarzyszący tym strofom raczej na płeć piękną wskazuje;)). Nie da się ukryć, że dla wszystkich maluchów w opowieści tej zawarta jest cenna i ważna lekcja. 

Korzystanie z nocnika to duży krok w kierunku samodzielności; dobrze byłoby, gdyby ta nauka przyszła gładko i bezproblemowo, a często samo przekonanie malucha do podjęcia próby poradzenia sobie z tematem to już nie lada wyzwanie... Taka pozycja może zainspirować i zaciekawić, ułatwić zaznajomienie z nocnikiem. A do tego jest i zabawna, i wizualnie bardzo miła - polecamy ją tak jak i inne książki z serii Akademia Mądrego Dziecka!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Czyj to nocnik?"
Autor: Zbigniew Dmitroca
Ilustrator: Donata Montanari
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 22
Format: 21x19 cm
ISBN: 9788328129542


https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont 


Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)