"Reformator Marcin Luter" - komiks w służbie ważkich tematówReligia, wiara - to kwestie zajmujące i najmłodszych. My mamy wśród znajomych zielonoświątkowców, zatem i ten temat pojawia się w rozmowach. Nie da się ukryć, że choć wyrastają niejako "z jednego pnia", to katolicyzm i odłamy protestanckie chrześcijaństwa różnią się między sobą. 

Ciekawa forma przybliżenia postaci wielkiego reformatora - Marcina Lutra może być zatem i lekturą dla młodszych, choć w zamyśle przeznaczona jest ona dla 10-13-latków, stykających się z tematem przemian w kościele choćby na lekcjach historii. 

Chyba każdego, kto sięgnie po tę pozycję, zaciekawi pomysł autorów. Bardzo przejrzysta, klarownie przedstawiająca dzieje Marcina Lutra opowieść zawarta została w formie komiksowych obrazków. Mamy zatem typowo sposób przekazywania myśli i słów - "w dymkach", są i informacje uzupełniające, zapisane w ramkach. 

Na ogół nasza wiedza na temat życia wielkiego reformatora kościoła dotyczy jego tez, ekskomuniki na niego nałożonej, przekładu Biblii przez niego dokonanego - młodzi czytelnicy, którzy sięgną po tę pozycję zyskają możliwość poznania bliżej, lepiej, dokładniej kolei życia Marcina Lutra - począwszy od narodzin, lata dzieciństwa, młodość, dokonania wieku dojrzałego - aż do śmierci. Co więcej - wszystkie te zdarzenia zostały opatrzone wyjaśnieniami, niejako ulokowane w czasie, zatem mamy sposobność poznać zwyczaje, zasady, kulturę tego okresu, zrozumieć intencje bohatera, jego motywację. 

To niezwykle cenne uzupełnienie - wyjaśnienia sąsiadujące z ilustrowaną historią życia Marcina Lutra, obrazowym przedstawieniem zasad i sensu reformacji. Nie musimy sięgać po słowniki, szukać w rozmaitych źródłach wyjaśnień niezrozumiałych terminów - wszystkie trudne słowa zostały wyjaśnione, każda osoba pojawiająca się w opowieści, jest przybliżona w niedługiej informacji.

Autorzy pokusili się też o przekazanie w przyjętej formie podstaw luteranizmu. A wszystko to w formie, która przykuwa uwagę - Marcin Luter zwraca się bezpośrednio do czytelnika, mówi w sposób sugerujący współczesny nam ogląd spraw. W pewnym momencie rolę "opowiadacza" przejmuje przyjaciel Lutra, Filip Melanchton, a tytułowy bohater idzie... zrobić kawę;)

Podoba mi się bardzo ta pozycja - i sposób ujęcia tematu, i bogactwo kontekstów, ciekawy sposób budowania szerokiego obrazu przeszłości i zrozumienia nieprostych spraw. Świetnie napisany, oryginalnie zilustrowany jest dowodem na to, że nauka nie musi nużyć, ba - może być formą rozrywki!;) 

Polecam
Katarzyna
"Reformator Marcin Luter"
Autor: Michał Rzecznik
Ilustrator: Piotr Nowacki
Wydawnictwo: Widnokrąg
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Format: 22x28 cm
ISBN: 978-83-947309-2-5

http://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/wp-content/uploads/2017/05/widnokrag-logo-regular.jpg

Komentarze